E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24318
Lasīšanai: 3 minūtes

Darbinieku iepazīstināšana ar darba laika grafiku

J
jautā:
26. septembrī, 2021
Gunta

Labdien! Strādāju tirdzniecībā, ir maiņu grafiks, kuru saņemam apmēram 2–3 dienas pirms nākamā mēneša. Cik savlaicīgi darba devējam darbinieki būtu jāiepazīstina ar nākamā mēneša darba grafiku? Cik savlaicīgi būtu jāprasa brīvdienas, ja ir nepieciešams doties pie ārsta sakarā ar hronisku slimību? Vai darba devējam ir tiesības šādu brīvdienu neiedot?

A
atbild:
04. oktobrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja jums darba līgumā ir nolīgts maiņu darbs, tad atbilstoši Darba likuma 139. panta piektajai daļai darba devējam ir pienākums iepazīstināt darbiniekus ar maiņu grafikiem ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms to stāšanās spēkā. Ja jums ir nolīgta summētā darba laika organizācija, tad atbilstoši Darba likuma regulējumam ar maiņu grafiku iepazīstina laikus (likums neprecizē, ko nozīmē laikus). Līdz ar to darba devējam atkarībā no nolīgtās darba laika organizācijas ir jāievēro Darba likumā noteiktie termiņi darbinieku iepazīstināšanai ar darba grafiku.

Jānorāda, ka Darba likuma normas neparedz darbinieka īslaicīgu prombūtni sakarā ar paša darbinieka ārsta apmeklējumu vai citu attaisnojošu iemeslu dēļ. Darbiniekam ārsta apmeklējums būtu jāplāno ārpus darba laika. Ja tomēr pie ārsta nav iespējams doties ārpus darba laika, jārīkojas atbilstoši katras darbavietas iekšējās kārtības noteikumiem, par katru konkrēto gadījumu darba devējs jāinformē rakstiski vai mutiski. Tāpat jāvienojas, vai šis būs darba devēja apmaksāts vai neapmaksāts laiks. Lielākajā daļā gadījumu darba devējs darbinieku sapratīs. Tomēr ne visi darba devēji būs ar mieru apmaksāt tās stundas, kurās darbinieks nestrādā.

Ja darba devējs atsaka īslaicīgu prombūtni vai brīvdienu (atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas), tad darbiniekam ir tiesības savlaicīgi plānot un rakstveidā lūgt darba devējam piešķirt neizmantotās ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma dienas.

Citādi ir gadījumos, ja pie ārsta vedams bērns. Saskaņā ar Darba likuma 147. panta trešo daļu darbiniekam, kura aprūpē ir bērns līdz 18 gadu vecumam, ir tiesības uz īslaicīgu prombūtni bērna saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kā arī lai piedalītos bērna veselības pārbaudē, ja šādu pārbaudi nav iespējams veikt ārpus darba laika. Par īslaicīgu prombūtni darbinieks savlaicīgi paziņo darba devējam, vēlams rakstveidā.

Darba likumā nav noregulēts jautājums, vai arī šādas īslaicīgas prombūtnes laikā darbiniekam saglabājas darba samaksa. Darba laika uzskaites dokumentos uzrādāms darbinieka faktiski nostrādātais darba laiks, kura ietvaros tika veikts darbs. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU