Darba devējs nav tiesīgs prasīt grūtniecei rakstīt atlūgumu

J
jautā:
24. augustā, 2021
Monta

Labdien! Vēlos pastāstīt situāciju un rast kādas atbildes. Esmu 27. grūtniecības nedēļā. No 1. maija esmu sākusi strādāt par aizvietotāju uz nenoteiktu laiku, bet ar 4. augustu atvēru slimības lapu muguras sāpju dēļ. Aizgāju pie priekšnieces pateikt, ka darbā nebūšu, gaidīšu, kad sāksies dekrēts (9. septembrī). Viņa man teica, ka es esmu pārkāpusi likumu un man bija jāraksta atlūgums, ka dekrēts nemaz nepienākas. Kā tad īsti ir, vai es esmu pārkāpusi likumu?

A
atbild:
31. augustā, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba devējam nav tiesību prasīt darbiniekam rakstīt uzteikumu pret viņa gribu.

Jo vairāk nav tiesību prasīt to darīt grūtniecei, kurai ir izsniegta darbnespējas lapa.

Darba likuma 109. panta pirmajā daļā ir noteikts aizliegums darba devējam uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, izņemot gadījumus, kas noteikti Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10. punktā.

Tā sauktais dekrēta atvaļinājums jeb pirmsdzemdību atvaļinājums pienākas sievietei, kam ārsts ir izsniedzis slimības lapu B. Par šo laiku, kā arī 56 vai 70 dienas pēc dzemdībām sievietei valsts VSAA personā izmaksā maternitātes pabalstu, ja sieviete:

  • ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, sākoties grūtniecības atvaļinājumam;
  • ir atbrīvota no darba vai zaudējusi pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma;
  • ir atbrīvota no darba uzņēmuma likvidācijas dēļ ne agrāk kā 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma.

Pabalsta pirmo daļu izmaksā par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām, ja topošā māte līdz 12. grūtniecības nedēļai ir stājusies medicīniskajā uzskaitē. Pabalsta otro daļu par dzemdību atvaļinājuma 56 vai 70 kalendārajām dienām izmaksā pēc bērna piedzimšanas.