E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23940
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai drīkst publiskot valsts pārvaldes iestāžu pieņemtos lēmumus

J
jautā:
10. augustā, 2021
Jānis

Labdien! Vēlos publicēt sociālā dienesta, bāriņtiesas, iespējams, arī citu institūciju atbildes uz saviem iesniegumiem. Ja pareizi esmu sapratis normatīvos aktus, tad šādus dokumentus var publicēt, iepriekš anonimizējot fizisko personu datus (piemēram, aizstājot vārdus, uzvārdus, personas kodus, adreses utt. ar “persona A”). Līdzīgi kā tas tiek darīts tiesu portālā anonimizētajos lēmumos. Saglabājot institūciju nosaukumus, amatpersonu vārdus, uzvārdus, amatus. Publicēt vēlos sociālo tīklu platformās, blogā. Vai normatīvie akti pieļauj šādas publikācijas?

A
atbild:
13. septembrī, 2021

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10. panta 3. daļu valsts pārvalde darbojas sabiedrības interesēs, 4. daļu – valsts pārvaldei, atsevišķai iestādei vai amatpersonai, īstenojot valsts pārvaldes funkcijas, nav savu interešu, 5. daļu – valsts pārvalde savā darbībā ievēro labas pārvaldības principu. Tas ietver atklātību pret privātpersonu un sabiedrību, datu aizsardzību, taisnīgu procedūru īstenošanu saprātīgā laikā un citus noteikumus, kuru mērķis ir panākt, lai valsts pārvalde ievērotu privātpersonas tiesības un tiesiskās intereses.

Tādējādi valsts amatpersonu pieņemto lēmumu publiskošana ir pieļaujama (ievērojot lēmumā iekļauto personu datu aizsardzības priekšnosacījumus).

Taču jums jāņem vērā, ka šāda darbība var tikt īstenota, balstoties uz vārda un informācijas brīvību vai datu apstrādi žurnālistikas nolūkā. Ņemot vērā minēto, konkrētas amatpersonas vārda un uzvārda publiskošana konkrētajā situācijā ir vērtējama kritiski, jo lietā nav nozīmes tam, kura amatpersona šo lēmumu pieņēma. Amatpersonas dati būtu apstrādājami, ja jūs pārsūdzētu minēto lēmumu (piemēram, Administratīvajā tiesā), savukārt sabiedrības ieguvums no tā, kura amatpersona pieņēma konkrēto lēmumu, nebūs nekāds. Lietā ir nozīme tam, ka konkrēta iestāde (nevis konkrētā amatpersona) pieņēma šādu lēmumu (ja tā dēļ radās jūsu tiesību aizskārums). Ņemot vērā minēto, aicinām jūs rūpīgi izvērtēt publiskojamās informācijas apjomu, tostarp attiecībā uz amatpersonu personas datiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 15 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU