Solidāras saistības

J
jautā:
08. augustā, 2021
Linards

Labdien! Ir bijusi pieredze, ka tiesu izpildītājs (ZTI) iekasē vienu un to pašu summu no vairākiem cilvēkiem, kaut bijusi solidāra atmaksa. Vai ir iespēja lūgt ZTI atskaites par visām iekasētajām summām, un vai ZTI ir pienākums to darīt? Paldies!

A
atbild:
19. augustā, 2021

Civillikuma 1670. pants nosaka: par nedalītu jeb solidāru prasījums vai saistība atzīstami tad, kad no vairākiem kreditoriem katrs var prasīt visu priekšmetu vai kad no vairākiem parādniekiem katram ir pienākums visu izpildīt, tomēr priekšmetu var prasīt un tas jāizpilda tikai vienu reizi. Tādā gadījumā pirmos sauc par kopkreditoriem, bet otros par kopparādniekiem.

Parādniekam ir tiesības iepazīties ar visiem izpildu lietas materiāliem.

Parādniekam ir tiesības lūgt tiesu izpildītājam izskaidrot viņam visus neskaidros jautājumus par parāda piedziņas procesu, tostarp informēt un izskaidrot, cik konkrēti no kopparādnieka ir ieturēti naudas līdzekļi, cik novirzīti parāda un cik tiesu izpildītāja izdevumu segšanai.