E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23802
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1
1
1

Kā pārvaldīt kopīpašumu

J
jautā:
22. jūlijā, 2021
Jānis

Labdien! Dzīvoju Rīgas centra pirmskara daudzdzīvokļu mājā, kas nav sadalīta dzīvokļu īpašumos un ir bēdīgi slavenais kopīpašums ar domājamām daļām. Pašlaik ir aktivizējušies dzīvokļu īpašnieki, tiek veikts papildu uzkrājums mājas renovācijai, bet ir neskaidrības par to, kādi likumi ietekmē lēmumu pieņemšanu, lai vienotos savā starpā. Vai uz māju attiecas Dzīvokļa īpašuma likums, un piemērojams būtu Civillikums pantos par kopīpašumu? Piemēram, iedzīvotāji vēlas vienoties par autostāvvietu sadalījumu sētā. Pēc Dzīvokļa īpašuma likuma nepieciešami laikam 75% piekrišanas, bet pēc Civillikuma – šajā un visos citos jautājumos – tikai visi 100% dzīvokļu īpašnieku piekrišana, kas, saprotams, nav īsti reāli, jo vienmēr ir kāds īpašnieks, kas neiet uz sadarbību vai dzīvo ārzemēs u. c.

A
atbild:
27. jūlijā, 2021
LV portāls
Inese Helmane

LV portālā zvērināta advokāte Jolanta Kramerovska ir skaidrojusi: Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 5. panta 4. daļa nosaka: “Lēmumus, kas attiecas uz obligāti veicamo pārvaldīšanas darbību nodrošināšanu kopīpašumā esošā dzīvojamā mājā – pārvaldīšanas uzdevuma uzdošanu, tā atsaukšanu –, mājas uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu līgumu slēgšanas noteikumiem, kā arī kārtību, kādā nosakāmi un maksājami obligātie izdevumi un atlīdzība par pārvaldīšanu, pieņem, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likuma noteikumus par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu, un tie ir saistoši ikvienam dzīvojamās mājas kopīpašniekam.”

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums dzīvojamās mājas pārvaldīšanas jautājumos pieļauj izmantot Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto kārtību arī gadījumā, kad sadalīšana dzīvokļu īpašumos faktiski nav veikta. Attiecīgi, ja kopīpašniekiem piederošajām domājamajām daļām atbilst lietošanā nodots dzīvoklis, tad atbilstoši dzīvokļu skaitam, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto dzīvokļu īpašnieku kopības balsošanas kārtību, arī tiek pieņemti lēmumi.

Precīzu atbildi konkrētajā situācijā var sniegt, tikai iepazīstoties ar ierakstiem zemesgrāmatā, noslēgto īpašuma lietošanas kārtību, ja tāda ir.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 86 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU