Vai braukšanas nodarbības laikā mašīnā var atrasties trešā persona

J
jautā:
18. jūlijā, 2021
Iveta

Ja es mācu kādu braukt ar savu personisko mašīnu, vai mašīnā var atrasties arī trešā persona? Paldies!

A
atbild:
15. oktobrī, 2021
Linda Ņikona
LV portāls

Ceļu satiksmes likuma (CSL) 22. panta trešā daļa paredz, ka individuāli apmācīt personu vadīt transportlīdzekli, neveicot komercdarbību, atļauts transportlīdzekļu vadītājiem:

  • kuru attiecīgās kategorijas vadītāja stāžs ir vismaz trīs gadi;
  • tikai ar A1, A, B1, B un traktortehnikas vadītāja apliecību kategorijām atbilstošiem transportlīdzekļiem.

Saskaņā ar CSL 22. panta piekto daļu mācību braucieni atļauti personām, kurām ir ceļu satiksmes noteikumu pamatzināšanas. Sākotnējai mācību braukšanai jānotiek norobežotos laukumos.

Tāpat norādāms, ka, piedaloties ceļu satiksmē, personai, kura mācās braukt ar mehānisko transportlīdzekli (izņemot trolejbusu), jābūt klāt braukšanas mācību atļaujai vai dokumentam par tiesībām vadīt mehāniskos transportlīdzekļus. Pēc policijas darbinieku pieprasījuma attiecīgās personas pienākums ir uzrādīt šo dokumentu.

Normatīvajos aktos nav noteikts, vai transportlīdzeklī bez personas, kas apmāca, un personas, kura mācās, var vai nevar atrasties vēl kāda persona. Vienlaikus atgādinām, ka transportlīdzeklis apriori ir paaugstinātas bīstamības avots, tādēļ tomēr būtu ieteicams, ka transportlīdzeklī atrodas tikai persona, kas apmāca, un persona, kura mācās, lai netiktu traucēts apmācības process, jo trešā persona var novērst uzmanību, kā arī ietekmēt koncentrēšanās spējas.