E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23292
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Kā izbeigt kopīpašumu

J
jautā:
19. maijā, 2021
Vita

Labdien! Jau vairāk nekā 20 gadus nevaram vienoties par kopīpašuma lietošanu. Gribu aktualizēt šo lietu un, iespējams, vērsties tiesā. Bet viens no četriem īpašniekiem jau daudzus gadus ir miris. Mantinieks neplāno pabeigt formalitāšu kārtošanu, jo tas viņam neesot izdevīgi un vispār situācija viņu pilnībā apmierina. Kā šajā gadījumā var izbeigt kopīpašumu?

A
atbild:
27. maijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Civillikumā nostiprinātas katra kopīpašnieka tiesības prasīt tā dalīšanu. Saskaņā ar 1074. pantu nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, ja vien tā nodibināšanas noteikumi nerunā tam pretim; savukārt katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu.

Kopīpašumu var izbeigt divos veidos: labprātīgi, savstarpēji visiem kopīpašniekiem vienojoties, vai tiesā.

Savukārt 1075. pants nosaka: ja 1074. pantā norādītajā dalīšanas gadījumā kopīpašnieki nevar vienoties par tās veidu, tad tiesa, raugoties pēc dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem, vai nu piespriež katram kopīpašniekam reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai servitūtus par labu otra daļai, vai atdod visu lietu vienam kopīpašniekam ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā, vai noteic lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā, vai arī izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kam no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kas no viņiem apmierināms ar naudu.

Lai izbeigtu kopīpašnieku tiesiskās attiecības tiesā, vienai no pusēm ir jāvēršas tiesā ar prasības pieteikumu, kuru sastāda vai nu pats prasības iesniedzējs, vai viņa vārdā jurists vai zvērināts advokāts.

Saistībā ar kopīpašumu problēmām Saeimā izskatīšanā ir grozījumi Civillikumā. Ar grozījumiem paredzēts papildināt likumu ar 1074.1 pantu šādā redakcijā: kopīpašnieku vairākums pēc to daļu lieluma var prasīt tā kopīpašnieka daļas atsavināšanu, kurš, ļaunprātīgi izlietojot savas kopīpašnieka tiesības vai nepildot kopīpašnieka pienākumus kā krietnam un rūpīgam saimniekam, rada pārējiem kopīpašniekiem vai trešajām personām būtisku kaitējumu.

Likumprojektā paredzētas arī citas izmaiņas, kas paskaidrotas tiesību akta projektam pievienotajā anotācijā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU