E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23271
Lasīšanai: 3 minūtes

Ielas statuss privātam ceļam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. maijā, 2021
Mārtiņš

Labdien! Vai pašvaldība var noteikt ielas statusu privātam ceļam, kas izveidojies, sadalot zemesgabalu vairākos jaunos īpašumos? Katram zemesgabalam noteikts servitūta aprūtinājums, kas norādīts zemesgrāmatās, bet nevienam nav norādīts, kurš ir kalpojošais un izlietojošais īpašums. Servitūts atrodas uz zemesgabalu robežas, savienojot visus īpašumus. Servitūts izveidots 3 m no katra blakus esoša zemesgabala robežas. Iela nav nodota ekspluatācijā, un tai nav izstrādāts projekts, bet pašvaldība neatkarīgi no tā ir noteikusi privātas ielas statusu, kas nozīmē, ka uz šo ielu attiecas likums “Par autoceļiem”, kas nosaka: ielai ir noteikts arī ceļa nodalījuma joslas platums, kas ierobežo īpašniekiem zemesgabala izmantošanas iespējas. Kā norādīja Mārupes pašvaldība, ielas statusu un no tā izrietošos ierobežojumus var noteikt arī pļavā. Šobrīd ceļam ir uzklāts 5 m (2,5 m uz katru pusi no ceļa ass un divus blaku esošu zemesgabalu robežas) plats asfaltbetona segums, bet kopā ceļa servitūts ir noteikts 6 m jeb 6 m uz katru pusi no ceļa ass un divus blaku esošu zemesgabalu robežas. Kādi noteikumi regulē šīs pašvaldības noteiktās ielas brauktuves platumu, ņemot vērā, ka nav izstrādāts projekts? Kādi noteikumi regulē uzturēšanas prasības (pieļaujamie defekti, izmantojamās tehnoloģijas un materiāli), kas jāievēro, uzturot šo privāto ielu?

A
atbild:
24. maijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Diemžēl jautājums nav precīzs, tādēļ ir iespējamas dažādas interpretācijas. Iespējams, ka pašvaldības rīcības tiesiskais pamatojums būs rodams Zemes pārvaldības likuma 8. pantā (ceļu uzturēšanai nepieciešamās zemes izmantošana un atsavināšana), kas pieļauj arī zemes reformas laikā ar kompetentās institūcijas lēmumu noteiktā ceļa servitūta dzēšanu (skat. citētā panta sesto daļu), kā arī 8.1 pantā, kas noteic iespēju aprobežot nekustamo īpašumu sabiedrības interesēs ar pašvaldības nozīmes ceļu vai ielu.

Turklāt šāda nepieciešamība var būt īpaši aktuāla situācijās, kad, veidojot jaunas apbūves teritorijas, netika izdalītas atsevišķas zemes vienības koplietošanas ceļu izbūvei un nepastāvēja prakse izveidotos ceļus un ielas nodot tālākai apsaimniekošanai un uzturēšanai pašvaldībām. Savukārt atbildes uz jautājumu par brauktuves platumiem, inženiertehniskajiem koridoriem u. tml. ir atrodamas attiecīgās pašvaldības apbūves noteikumos, kas ir teritorijas plānojuma sastāvā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU