TĒMA: Veselība

Vai ir iespējams atteikties no reanimēšanas

J
jautā:
09. aprīlī, 2021
Ivars

Labdien! Vai Latvijā personai ir iespējams izteikt ārstiem/ģimenei saistošu gribas izteikumu par to, lai nopietnu veselības problēmu gadījumā viņu nereanimē un/vai neuztur mākslīgi pie dzīvības? Ja ir, tad kur rakstīts, kā to izdarīt?

A
atbild:
13. maijā, 2021
Laura Studente
LV portālam

Šobrīd Pacientu tiesību aizsardzības likums paredz atteikšanos no ārstēšanas. Tas nozīmē, ka atbilstoši likuma 6. pantam pacientam ir tiesības atteikties no ārstniecības pirms tās uzsākšanas, no ārstniecībā izmantojamās metodes, neatsakoties no ārstniecības kopumā, vai atteikties no ārstniecības tās laikā. Likums arī paredz, ka ārstniecība ir pieļaujama, ja pacients devis tai informēto piekrišanu. Informēto piekrišanu noformē rakstveidā, ja to pieprasa pacients vai ārstējošais ārsts.

Vienlaikus likums neparedz iespēju jau priekšlaikus atteikties no ārstēšanas gadījumā, ja cilvēks ir nonācis bezsamaņā. Līdz ar to pagaidām Latvijas normatīvie akti nepieļauj šādu iespēju – iepriekš izteikt gribu, lai cilvēku nereanimē vai neuztur pie dzīvības.

Jānorāda, ka Saeimā ir iesniegti grozījumi Pacientu tiesību laikumā, kas varētu paredzēt šādu iespēju nākotnē.