E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22903
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1
1
1

Kopīpašums un telpu lietošana

J
jautā:
07. aprīlī, 2021
Māra Bumbiere

Labdien! Vēlos noskaidrot savas un otra kopīpašnieka tiesības. Ir kopīpašums, atsevišķi ēku īpašums un zemes īpašums (viena teritorija), katrā esam tie paši divi īpašnieki. Man pieder aptuveni 2/3 domājamās daļas abos īpašumos, otram attiecīgi pārējais arī, abos īpašumos. Esmu kopīpašniece četrus gadus, otrs īpašnieks ilgāk. Viņa īpašuma daļu 1995. gadā iegādājusies viņa sieva, pirkuma līgumā ir norādītas konkrētas ēkas daļas un telpas. 2007. gadā par īpašnieku kļuva tagadējais īpašnieks, saņemot īpašuma daļas kā dāvinājumu no sievas. Zemesgrāmatā ir norāde par īpašnieku maiņu īpašuma domājamajām daļām, bet nav norādes par īpašuma noteiktu domājamo daļu piekritību kādam konkrētam īpašniekam vai konkrētai izmantošanai. Tomēr domājamo daļu īpašnieks uzstāj, ka viņam ir tiesības izmantot kā personīgi piederošu īpašumu šīs kādreizējā pirkuma līgumā norādītās ēkas daļas un telpas. Tāpat viņš uzskata, ka man ir jānodrošina viņam piekļuve pie šīm ēkas daļām un tām piegulošajai teritorijai. Ar mani par domājamo daļu izmantošanu ne ēkām, ne zemei viņam vienošanās nav. Šajā īpašuma daļā, kur nevaru iekļūt (ēkā), saimnieko īrnieks, kuram arī nav vienošanās ar mani. Vēlos saprast, kādas ir manas tiesības: vai kopīpašumā m2 katra attiecīgi domājamās daļas pieder katram no kopīpašniekiem un savstarpēji jāvienojas par to izmantošanu? Vai tomēr otram īpašniekam ir kādas ekskluzīvas tiesības uz ēku un telpu daļām, kuras nav iegādājies viņš pats un kurām izmantošana nav nostiprināta ne zemesgrāmatā, ne arī kā vienošanās ar mani kā kopīpašnieku?

A
atbild:
13. aprīlī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

No jautājuma nav skaidrs, vai pārdevējs bijis domājamo daļu īpašnieks ar attiecīgām telpām lietošanā vai viens īpašnieks visam īpašumam. Atbilde tiek sniegta, pieņemot, ka pārdevējam piederēja viss īpašums. 1995. gadā pirkuma darījumā iegādājoties domājamās daļas un attiecīgi nosakot telpu numurus vai grupas, kas tiek nodotas pircējam lietošanā, ir arī kopīpašnieku vienošanās par telpām. Līdz ar to, atsavinot nekustamā īpašuma domājamās daļas, 1995. gadā panāktā vienošanās par telpu lietošanu ir saistoša.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 12 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU