Kāda izglītība nepieciešama, lai varētu strādāt kriminālpolicijā

J
jautā:
01. aprīlī, 2021
Jurģis

Labdien! Vai ar bakalaura grādu iespējams uzsākt darbu uzreiz kriminālpolicijā (negribu strādāt kārtības policijā)?

A
atbild:
29. aprīlī, 2021
Olga Lauva
juriste

Vispārējās prasības, kādas ir noteiktas personai, lai tā kandidētu dienestam Valsts policijā, paredz, ka personai jābūt Latvijas Republikas pilsonim vecumā no 18 līdz 40 gadiem ar iegūtu vismaz vidējo izglītību un labām valsts valodas (latviešu) zināšanām. Tāpat persona nedrīkst būt sodīta par tīša nozieguma izdarīšanu. Personai, stājoties dienestā, būs jānokārto arī noteiktās vispārējās fiziskās sagatavotības prasības. Vairāk par prasībām dienestam Valsts policijā aicinu iepazīties ar Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā (4. un 7. pants).

Tātad dienestā, tostarp kriminālpolicijā, var pieņemt personas, kurām ir vismaz vidējā izglītība.

Amatam kriminālpolicijā noteiktās prasības (tajā skaitā nepieciešamo minimālo izglītību), pienākumus, tiesības, atbildību un pakļautību nosaka amatpersonas amata aprakstā. Tā izstrādāšanas kārtību reglamentē Ministru kabinets.

Proti, amatpersonas amata aprakstā norāda šādu nepieciešamo minimālo izglītību (Dienesta likuma 15. pants):

1) ierindnieka speciālajai dienesta pakāpei atbilstošajam amatam – vidējā izglītība;

2) kaprāļa, seržanta, virsseržanta vai virsniekvietnieka speciālajai dienesta pakāpei atbilstošajam amatam – profesionālā (vismaz 2. profesionālās kvalifikācijas līmenis) izglītība (Ieslodzījuma vietu pārvaldē – vidējā izglītība);

3) leitnanta, virsleitnanta vai kapteiņa speciālajai dienesta pakāpei atbilstošajam amatam – pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība;

4) majora, pulkvežleitnanta, pulkveža vai ģenerāļa speciālajai dienesta pakāpei atbilstošajam amatam – akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība.