TĒMA: Mājoklis

Vai izīrētājs var izlikt īrnieku no dzīvokļa

J
jautā:
16. decembrī, 2020
Valerijs

Labdien! Kādas sekas var būt, ja es izdzenu īrnieku no dzīvokļa? Dodot viņam 3 dienas laika un nebrīdinot par līguma laušanu?

A
atbild:
21. decembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 2. panta otrajā daļā ir noteikts: “Dzīvojamās telpas lietošanas vienīgais pamats īrniekam vai apakšīrniekam ir dzīvojamās telpas īres vai apakšīres līgums.”

Īres līgumus slēdz uz noteiktu laiku vai bez termiņa norādes, un tos var izbeigt tikai likumā paredzētajos gadījumos un tiesas ceļā, iesniedzot attiecīga satura prasības pieteikumu. Līgumā nav pieļaujamas nekādas papildu vienošanās par citiem gadījumiem, kas nav minēti likumā, kad var izbeigt līgumu.

Izdzīt īrnieku no dzīvokļa bez jekāda pamata ir prettiesiski, līdz ar to ir jārēķinās ar civiltiesiskām un krimināltiesiskām sekām. Izīrētājs var tikt saukts pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 143. panta (mājokļa neaizskaramība) un Krimināllikuma 279. panta (patvarība), papildus viņam var prasīt atlīdzināt zaudējumus īrniekam. Tāpat jārēķinās, ka īrniekam dzīvoklī ir mantas un tas var norādīt uz to, ka izīrētājs ir kaut ko piesavinājies.