E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 2196
Lasīšanai: 3 minūtes

Ēku īpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības uz zemi

J
jautā:
13. aprīlī, 2013
Alvis Zeiburliņš

Lai nopirktu zemi, kas pieder pašvaldībai, bet tai ir nomnieks, vai man ir pirmpirkuma tiesības, ja mana māja atrodas uz šīs zemes, kas ir reģistrēta zemesgrāmatā?

A
atbild:
18. aprīlī, 2013
Valsts zemes dienests
Judīte Mierkalne, Zemes reformu procesu daļas vadītāja

Jā, ēku un būvju īpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības uz zemi, uz kuras atrodas viņam piederošas ēkas un būves. To nosaka likuma „Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 10. pants un likuma „Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” 29. pants.

Ja zemes pastāvīgās lietošanas tiesības izbeidzas, persona iegūst zemes nomas pirmtiesības uz tās lietošanā bijušo zemi un pašvaldībai ar zemes nomnieku noslēdzams zemes nomas līgums.  To paredz „Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma” (turpmāk-Privatizācijas pabeigšanas likums) 25. panta 2. daļas, 26. panta 2. daļas nosacījumi. Ēku īpašnieks lietošanā bijušo neizpirkto zemi zem viņam piederošā ēkām var iegūt īpašumā Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, bet tā nav atsavināma vai iznomājama citai personai (Privatizācijas pabeigšanas likuma 25. panta 4. daļas, 26. panta 2. daļas nosacījumi).

Pēc jautājuma var izsecināt, ka pašvaldība nav ievērojusi zemes reformu regulējošo normatīvo aktu nosacījumus, proti, nav piešķīrusi Jums pastāvīgā lietošanā  zemes platību, kas nepieciešama Jums piederošās ēkas uzturēšanai, bet šo zemi piešķīrusi pastāvīgā lietošanā citai personai. Turpmāk pašvaldība ir rīkojusies atbilstoši Privatizācija pabeigšanas likuma nosacījumiem un ar personu, kurai pastāvīgās lietošanas tiesības izbeidzas, ir noslēgusi zemes nomas līgumu.

Saskaņā ar Publiskās personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta 4.daļas nosacījumiem publiskās personas nekustamā īpašuma atsavināšanu var ierosināt zemesgrāmatā ierakstītās ēkas īpašnieks.

Tā kā pašvaldības mantas  atsavināšana ietilpst pašvaldības kompetencē, iesaku Jums ar iesniegumu vērsties savā pašvaldībā. Jums ir jāizsaka lūgums  lauzt zemes nomas līgumu ar personu, kura nomā zemi, uz kuras atrodas Jums piederoša ēka, un noslēgt ar Jums zemes nomas līgumu par zemes platību, kas nepieciešama ēkas uzturēšanai. Vēl Jums ir jāiesniedz pašvaldībai iesniegums par nomātās zemes atsavināšanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 213 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU