Vai patentmaksātājs var saņemt vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā

J
jautā:
08. decembrī, 2020
Lāsma

Labdien! Vēlos būt patentmaksātājs, reizē esmu bērna kopšanas atvaļinājumā un saņemu vecāku pabalstu, bērna kopšanas pabalstu un ģimenes pabalstu. Vai šie pabalsti tiks saņemti tādā pašā apmērā vai arī ne?

A
atbild:
05. janvārī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anita Jakseboga, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No 2021. gada atcelts patentmaksas maksāšanas režīms, saglabājot vienīgi samazinātās patentmaksas  maksāšanas iespēju – vecuma pensionāriem un personām ar 1. vai 2. grupas invaliditāti. No samazinātās patentmaksas netiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), tā ietver tikai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus.

Tas nozīmē, ka samazinātās patentmaksas maksātāji, ja maksājums izdarīts 2021. gadā, nav sociāli apdrošināti.

Tie nodokļu maksātāji, kas patentmaksas maksājumu par 2021. gadu ir veikuši līdz 31.12.2020., patentmaksas režīmu varēs piemērot arī 2021. gadā, laika periodā, par kādu tika veikta patentmaksa, bet ne ilgāk kā līdz 31.12.2021.

Taču, tā kā patentmaksātāji ir apdrošināti tikai pensijai un invaliditātei, tad obligātās iemaksas, kas no patentmaksas veiktas pensiju un invaliditātes apdrošināšanai, tāpat kā līdz šim neierobežo personas tiesības saņemt vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā.

Bērna kopšanas pabalstu un ģimenes valsts pabalstu maksā neatkarīgi no sociālās apdrošināšanas, tie ir valsts sociālie pabalsti.