Lasīšanai: 1 minūte

Kā tiek noformēts galvojums

J
jautā:
08. decembrī, 2020
Gints

Labdien! Vai man kā galvotājam, parakstot galvotāja līgumu, ir jāierodas klātienē pie kreditora? Kuram jāpārliecinās par manu identitāti? Jo šobrīd ir radusies situācija, ka es neesmu nevienu reizi ticies ar kreditoru (juridiska persona SIA), šobrīd tiek uzsākta izpildlieta pret mani, jo parādnieks nespēj norēķināties, bet tajā pašā laikā es neesmu informēts par šādu galvojuma līgumu, kā arī neesmu parakstījis līgumu un ticies ar kreditoru. Kā rīkoties šādā situācijā? Vai ir kādi noteikumi vai normatīvie akti, kas noteic, kādā veidā tiek parakstīts privātais galvojums?

A
atbild:
14. decembrī, 2020

Latvijas Republikas Augstākā tiesa plēnuma lēmumā Nr. 7 ir precizējusi: “Ja galvojuma līgums nav izteikts rakstveida formā, kas ir darījuma būtiska sastāvdaļa, tad darījums pirms attiecīgā akta taisīšanas nav spēkā (CL 1484. pants). Galvojuma faktu nevar pierādīt ar lieciniekiem.”

Galvojumam saskaņā ar Civillikuma 1695. pantu ir nepieciešama rakstveida forma.