Labdien! Mana darba vieta ir pašvaldības iestāde, kur esmu nodarbināta pilnas slodzes amatā astoņas stundas dienā un 40 stundas nedēļā. Papildus esmu reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja (pašnodarbināta persona). Ar darba devēju esmu rakstiski saskaņojusi blakus darba veikšanu atbilstoši Darba likuma 91. panta prasībām. Vai es drīkstu slēgt pakalpojuma līgumu ar savu darba devēju par konkrēta pakalpojuma sniegšanu iestādē, kas ir mana pamata darba vieta?
Darba līgumā darbiniekam tiek noteikts darba laiks, savukārt darba devējs nodrošina darba vietu, kā arī līdzekļus darba veikšanai. Saskaņā ar Darba likuma regulējumu darbinieks pakļaujas darba devēja iekšējai kārtībai un darba izpildes kontrolei. Turpretī darba devējam ir pienākums precīzi uzskaitīt darbinieka nostrādātās stundas kopumā, kā arī atsevišķi virsstundas, darbu nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas, tāpat arī dīkstāves laiku.
Atbilstoši Darba likuma 52. un 53. pantu darbiniekam ir pienākums veikt darbu noteiktajā darba laikā un vietā. Darbiniekam noteiktajā darba laikā jābūt darba vietā, darba devēja rīcībā un jāveic darba pienākumi. Līdz ar to blakus darbs nevar pārklāties ar darbinieka pamatdarba darba laiku iestādē vai ietekmēt darbinieka darba saistību pienācīgu izpildi, rūpību.
Slēdzot uzņēmuma līgumu, jāvērtē un jāpārliecinās, vai pienākumi nav iekļauti darbinieka vai kāda cita darbinieka amata pienākumos pamatdarbā. Tādā gadījumā būtu slēdzama vienošanās par papildu darbu un nosakāma piemaksa saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma regulējumu; pašvaldības iestādē – līdz 30% no mēnešalgas.
Persona kā saimnieciskās darbības veicējs, visticamāk, slēgs uzņēmuma līgumu, kura regulējums ir paredzēts Civillikuma 2212. pantā, kas noteic, ka ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu. Tādējādi atšķirībā no darba līguma uzņēmuma līguma gadījumā persona veic darbu brīvi izvēlētā laikā, ievērojot uzņēmuma līgumā noteikto darba izpildes termiņu, izmantojot savus rīkus un līdzekļus. Saskaņā ar Civillikuma 2179. panta otro daļu uzņēmuma līguma priekšmets ir konkrēts darba rezultāts.
Ņemot vērā iepriekš minēto un līgumu brīvības principu, normatīvais regulējums neaizliedz darbiniekam slēgt uzņēmuma līgumu, jo darba līguma esamība pati par sevi nerada aizliegumu noslēgt arī citus civiltiesiskus līgumus.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!