TĒMA: Drošība

Vai par sienas apzīmēšanu draud kriminālatbildība

J
jautā:
07. decembrī, 2020
Alma

No Augstākās tiesas tiesu prakses apkopojuma izriet, ka svešas mantas bojāšana ir tad, kad tai nodarītā kaitējuma dēļ mantas lietošanas vērtība samazinājusies tādā apmērā, ka to vairs nevar pilnvērtīgi izmantot pēc mantas nozīmes bez atbilstoša remonta, izlabošanas, atjaunošanas utt. Vai tad, ja siena tiek apzīmēta ar grafiti, rodas bojājums, kura dēļ ēkas sienu vairs nevar pilnvērtīgi izmantot pēc mantas nozīmes? Vai sienas apzīmēšana ar grafiti vienmēr ir atzīstama par noziedzīgu nodarījumu, kas paredzēts 185. pantā?

A
atbild:
07. janvārī, 2021
Marika Mure
juriste

Sienas apzīmēšana ar grafiti ne vienmēr ir uzskatāma par tādu nodarījumu, par ko piemērojama kriminālatbildība. Lai sienas apzīmēšanu ar grafiti kvalificētu kā noziedzīgu nodarījumu pēc Krimināllikuma 185. panta “Mantas tīša iznīcināšana un bojāšana”, vispirms nepieciešams konstatēt noziedzīga nodarījuma sastāvu, kas ir policijas uzdevums un kompetence. Izvērtējot katra konkrētā gadījuma apstākļus, persona, kas savus mākslinieciskos talantus nolēmusi realizēt uz ēkas sienas, var tikt saukta arī pie administratīvās atbildības.