Kā dzīvokli iegūt savā īpašumā

J
jautā:
01. oktobrī, 2020
Erna K.

Mantojums daudzdzīvokļu mājā netiek kārtots, un nav potenciālo mantinieku, bet no 2004. gada dzīvoklī dzīvo 4. šķiras radiniece, kura tur ievācās uzreiz pēc radinieka nāves. Pašvaldība ir deklarējusi viņu dzīvoklī, tiek maksāti elektrības un komunālie maksājumi. Kā varētu dzīvokli dabūt savā īpašumā? Vai to iespējams izdarīt tiesas ceļā? Dzīvoklis nav ierakstīts zemesgrāmatā.

A
atbild:
05. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Civillikuma 416. pants nosaka: ja pēc mantojuma atstājēja nāves viņam mantinieki nav palikuši vai šie mantinieki likumiskā termiņā pēc publikācijas par mantojuma atklāšanos nav ieradušies vai nav pierādījuši savas mantojuma tiesības, tad manta, arī dzīvoklis, piekrīt valstij.

Pēc tam, kad valsts bezsaimnieka mantu (dzīvokli) ir ieguvusi savā īpašumā, valsts šo dzīvokli ir tiesīga nodot attiecīgās pašvaldības īpašumā. Tāpat arī valsts vai pašvaldība, ja tā ir dzīvokli pieņēmusi savā īpašumā, šo dzīvokli var pārdot izsolē Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma kārtībā.