Vai pēc dāvinātāja nāves liegums dāvinājuma līgumā vairs nav spēkā

J
jautā:
11. augustā, 2020
Lea

Manai mātei pieder nekustamais īpašums. Dāvinājums no manas vecmātes. Tomēr dāvinājuma līgumā ir noteikts aizliegums bez dāvinātāja (vecmātes) rakstiskas piekrišanas nekustamo īpašumu pārdot, dāvināt vai kādā citā veidā atsavināt. Vai pēc vecmātes nāves aizliegums vairs nav spēkā? Un vai vecmātes vīrs var pretendēt uz šo nekustamo īpašumu, ja zemesgrāmatā kā īpašniece ir norādīta mana māte?

A
atbild:
13. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Ilze Popele, zvērināta notāre

Pēc dāvinātāja nāves dāvinātājam par labu ierakstītos aizliegumus zemesgrāmatā var dzēst, jo vairs nav personas, kurai par labu tie ir nostiprināti. Lai to izdarītu, nekustamā īpašuma īpašniekam pēc dāvinātāja nāves zemesgrāmatā ir jāiesniedz nostiprinājuma lūgums attiecīgo ierakstu dzēšanai. Vecāsmātes laulātais nevar pretendēt uz nekustamo īpašumu, tomēr viņam kā neatņemamās daļas tiesīgajam ir prasījuma tiesība uz neatņemamās daļas izdošanu naudā, ja vecāmāte savas dzīves laikā dāvinājumu ir izdarījusi tādā apmērā, ka viņas laulātajam neatliek pat viņa neatņemamā daļa no mantojuma. Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā. Bet, ja šī manta vēlāk pavairojusies, tad jāievēro tiklab šis pavairojums, kā arī tas, kas neatņemamās daļas tiesīgajam novēlēts rīkojumā nāves gadījumam.