E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36095
Lasīšanai: 4 minūtes

Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, jāieraksta zemesgrāmatā

J
jautā:
14. aprīlī, 2025
Kristaps

Labdien! Sieva pārdeva dzīvokli, kuru ieguva mantojumā no savas mātes. Pērkot jauno dzīvokli, izlēmām, ka tas piederēs sievai, nevis būs dalīts laulāto kopīpašums. Saprotu, ka vajag juridisko skaidrojumu/atsauci šādam lēmumam. Vai var pirkšanas/pārdošanas līgumā iekļaut punktu, atsaucoties uz mantojuma lietu? Vai ir jānoslēdz atsevišķs laulības līgums un tikai tad jāpērk jaunais dzīvoklis? Paldies! 

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Civillikuma 91. pants noteic, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir: 

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu; 
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā; 
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā; 
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām; 
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta. 

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatās. 

Tādējādi konkrētajā situācijā, lai nebūtu šaubas, ka laulības laikā iegādātais īpašums nav laulāto kopmanta, attiecīgajam nekustamajam īpašumam nepieciešams zemesgrāmatā reģistrēt atzīmi par to, ka īpašums ir laulātā atsevišķa manta. To iespējams izdarīt vienlaikus ar īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.   

Zemesgrāmatu likuma 16. pants paredz, ka nekustamā īpašuma zemesgrāmatas nodalījuma pirmajā iedaļā norāda nekustamā īpašuma īpašnieku, bet, ja fiziskā persona ir laulībā, tad, ievērojot laulāto mantiskās attiecības, norāda, ka nekustamais īpašums ir laulātā atsevišķa manta vai tas ietilpst laulāto mantas kopībā, vai laulātajiem ir visas mantas šķirtība (Civillikuma 91., 111., 117., 125. un 127. pants). 

Vēršoties pie notāra, kurš gatavos nostiprinājuma lūgumu īpašuma tiesību reģistrācijai zemesgrāmatā (pamatojoties uz pirkuma līgumu), viņš jāinformē par to, ka jāizdara atzīme – nekustamais īpašums ir konkrētā laulātā atsevišķa manta –, un jūs kā laulātais varēsiet apliecināt savu piekrišanu, ja tas būs nepieciešams saskaņā ar notāra norādēm (skat. Zemesgrāmatu likuma 61. pantu). 

Tāpat varat noslēgt laulības līgumu, bet arī tas jādara pie zvērināta notāra (Civillikuma 115. pants). Lai laulības līgumiem piešķirtu saistošu spēku pret trešajām personām, tie ierakstāmi laulāto mantisko attiecību reģistrā un par nekustamo mantu – arī zemesgrāmatā. Plašāk par laulāto mantiskajām attiecībām varat uzzināt LV portāla publikācijā “Kopīga vai katram laulātajam atsevišķa manta. Kādu līgumu izvēlēties?”. 

Par jums vēlamo risinājumu konkrētajā situācijā ieteicams konsultēties ar notāru.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 119 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas