Kas notiek ar nekustamo īpašumu tēva nāves gadījumā

J
jautā:
06. augustā, 2020
Dina

Tēvam zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašumtiesības uz 3,4 ha zemi. 2008. gadā uz minētā zemes gabala tika uzcelts nekustamais īpašums, taču vēl joprojām nav izsniegts akts par ēkas (būves) pieņemšanu ekspluatācijā. Būvniecība uzsākta legāli, taču māja vēl nav nodota, līdz ar to arī nav iespējams nostiprināt īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu. Kas notiek ar nekustamo īpašumu tēva nāves gadījumā?

A
atbild:
10. augustā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Īpašnieka nāves gadījumā atklājas mantojums, kurā saskaņā ar Civillikuma 382. panta noteikumiem ietilpst visa kustamā un nekustamā manta, kā arī citiem atdodamās tiesības un saistības, kas mirušajam vai par mirušu izsludinātajam piederējušas viņa patiesās vai tiesiski pieņemamās nāves laikā. Saskaņā ar Civillikuma 968. panta noteikumiem uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka atzīstama par tās daļu. Attiecīgi nepabeigtā ēka līdz ar zemi īpašnieka nāves gadījumā ietilps mantojuma masā.