Labdien! Vēlos iesniegt tiesā pieteikumu par laulības šķiršanu ar ārzemnieku un nepilngadīga bērna aizbildniecību. Ar kādām izmaksām man jārēķinās? Vai tās tiks dalītas ar otru pusi? Un kādu ikmēneša alimentu summu varu pieprasīt no bērna tēva? Paldies!
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 34. panta pirmās daļas 2. punktu par katru prasības pieteikumu – sākotnējo prasību vai pretprasību, trešās personas pieteikumu ar patstāvīgu prasījumu par strīda priekšmetu, kas iesniegts jau iesāktā procesā, pieteikumu sevišķās tiesāšanas kārtības lietās, kā arī citiem šajā pantā paredzētajiem pieteikumiem, kurus iesniedz tiesā, – maksājama valsts nodeva šādā apmērā: par prasības pieteikumu laulības šķiršanas lietā – 145 eiro, bet par prasības pieteikumu laulības šķiršanas lietā ar personu, kas noteiktā kārtībā atzīta par bezvēsts promesošu, vai ar personu, kas notiesāta ar brīvības atņemšanu uz laiku, kas nav mazāks par trim gadiem, – 15 eiro.
Tātad valsts nodeva par prasības pieteikumu laulības šķiršanas lietā ir 145 eiro vai 15 eiro – atkarībā no iepriekš pieminētajiem apstākļiem.
Ja prasības pieteikums par laulības šķiršanu satur arī prasījumu par uzturlīdzekļu piedziņu, tad saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 3. punktu no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos atbrīvoti: prasītāji – prasībās par uzturlīdzekļu piedziņu bērnam vai vecākam, kā arī prasībās par paternitātes noteikšanu, ja prasība celta vienlaikus ar prasību par uzturlīdzekļu piedziņu bērnam.
Par uzturlīdzekļu apmēra noteikšanu – saskaņā ar Civillikuma 179. panta pirmo daļu vecāku pienākums ir samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa. Tātad uzturlīdzekļu apmēru katrā konkrētajā gadījumā jānosaka, pamatojoties uz konkrētā bērna vajadzībām un vecāku spējām un mantas stāvokli. Par uzturlīdzekļu apmēra noteikšanas principiem jūs varat izlasīt portālā publicētajā atbildē.
Ja prasības pieteikums par laulības šķiršanu satur arī prasījumu par bērna dzīvesvietas noteikšanu un ikdienas aizgādību, par atsevišķas aizgādības noteikšanu vai citus nemantiska rakstura prasījumus, tad saskaņā ar Civilprocesa likuma 34. panta pirmās daļas 4. punktu par katru prasības pieteikumu – sākotnējo prasību vai pretprasību, trešās personas pieteikumu ar patstāvīgu prasījumu par strīda priekšmetu, kas iesniegts jau iesāktā procesā, pieteikumu sevišķās tiesāšanas kārtības lietās, kā arī citiem šajā pantā paredzētajiem pieteikumiem, kurus iesniedz tiesā, – maksājama valsts nodeva šādā apmērā: par citām prasībām, kam nav mantiska rakstura vai kas nav jānovērtē, – 70 eiro.
Iesniedzot prasības pieteikumu tiesā, jāapmaksā arī ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi. Ar to apmēru varat iepazīties šeit.
Tiesāšanas izdevumus apmaksā tā puse, kura iesniedz prasību tiesā. Saskaņā ar Civilprocesa likuma 41. panta pirmo daļu pusei, kuras labā taisīts spriedums, tiesa piespriež no otras puses visus tās samaksātos tiesas izdevumus. Ja prasība apmierināta daļēji, šajā pantā norādītās summas piespriež prasītājam proporcionāli tiesas apmierināto prasījumu apmēram, bet atbildētājam – proporcionāli tai prasījumu daļai, kurā prasība noraidīta. Valsts nodeva par pieteikumu tiesvedības atjaunošanai un jaunai izskatīšanai lietā, kurā taisīts aizmugurisks spriedums, netiek atlīdzināta.
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta ceturto daļu tiesa vai tiesnesis, ievērojot fiziskās personas mantisko stāvokli, pilnīgi vai daļēji atbrīvo to no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos, kā arī atliek valsts ienākumos piespriesto tiesas izdevumu samaksu vai sadala to termiņos. Tātad persona var lūgt tiesu pilnīgi vai daļēji atbrīvot viņu no tiesas izdevumu samaksas, iesniedzot tiesai motivētu lūgumu un tajā aprakstot savu situāciju.
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta piekto daļu prasībās par laulības šķiršanu pēc prasītāja lūguma tiesnesis atliek valsts nodevas samaksu vai sadala to termiņos, ja prasītāja aprūpē ir nepilngadīgs bērns. Tātad prasītājs laulības šķiršanas lietā var lūgt tiesu atlikt valsts nodevas samaksu vai sadalīt to termiņos, pamatojot savu lūgumu tiesai ar attiecīgiem apstākļiem.
Ir jārēķinās arī ar to, ka par jurista vai zvērināta advokāta pakalpojumiem (piemēram, par prasības pieteikuma sagatavošanu, klienta interešu pārstāvību tiesā utt.) būs jāmaksā atsevišķi.
Jums ir tiesības saņemt individuālo konsultāciju pie jebkura jurista vai zvērināta advokāta, kurš praktizē ģimenes tiesību jomā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!