Krimināllikuma 177.pants un gaidāmās izmaiņas

J
jautā:
28. februārī, 2013
Jana Butane

Sakiet lūdzu, vai jaunie grozījumi paredz 177p. pārkvalificēšanu no "īpaši smaga" uz "smago"? Paldies.

A
atbild:
08. martā, 2013
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Nē, Jūsu pieminētajā izpratnē Krimināllikumā (KL) normu interpretācija nav paredzēta. Būtība ir citāda - ar KL grozījumiem tiek samazinātas gan maksimālās, gan minimālās soda sankcijas.

KL 177.pantā ir paredzēti šādi grozījumi:
1.daļā
Par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana), —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

2.daļā
Par krāpšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

3.daļā

Aizstāt trešās daļas sankcijā vārdus "no pieciem līdz trīspadsmit gadiem vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām" ar vārdiem "no diviem līdz desmit gadiem".

Tā kā KL stājas spēkā 1.aprīlī un līdz tam laikam lietām ir jābūt pārskatītām, tiesas jau ir uzsākušas katras personas sodāmības lietas pārskatīšanu atbilstoši jaunajām sodu sankcijām. Tomēr jāņem vērā, ka katra sodāmības lieta ir individuāla un mehāniski piemērot likuma izmaiņas tuviniekiem būtu pārsteidzīgi.