E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20286
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Kā nosaka iegādes vērtību dāvinātam īpašumam

J
jautā:
03. jūnijā, 2020
Ieva

Labdien! Mana māte plāno man uzdāvināt zemi, kuru viņa pati ir ieguvusi kā dāvinājumu 2006. gadā ar vērtību 5000 eiro. Esmu lasījusi, ka nodoklis, kas man būs jāmaksā, var tikt rēķināts, ņemot vērā dāvinājuma līgumā norādīto summu (ja izvēlos to norādīt), nevis to summu, kas šobrīd ir norādīta mammas zemesgrāmatā, vai tā brīža kadastra vērtību. Vai man ir jāpamato dāvinājuma līgumā norādītā īpašuma vērtība (piemēram, ar oficiālu tirgus vērtējumu), vai arī to pati varu noteikt? Vai attiecīgā summa tiek ierakstīta manā zemesgrāmatā kā īpašuma vērtība? Ja pusgada laikā pēc šīs dāvinātās zemes iegūšanas es šo zemi pārdodu par 40 000 eiro, no kādas summas man tiek aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (ja dāvinājuma līguma summa ir 20 000 eiro, taču kadastra vērtība ir 10 000 eiro)? 40 000 eiro mīnus 10 000 vai 20 000? Paldies!

A
atbild:
13. jūnijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Dāvinājuma līgumā var norādīt jebkādu nekustamā īpašuma summu. Līgumā summa tiek norādīta tāpēc, lai zemesgrāmatā varētu aprēķināt valsts nodevu. Ja summa netiek norādīta, tad zemesgrāmata valsts nodevu rēķina, ņemot vērā kadastrālo vērtību. Ja līgumā būs norādīts lielāks nekustamā īpašuma novērtējums, tad valsts nodeva tiks aprēķināta no tās summas, kas norādīta līgumā.

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes vērtību.

Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata no fiziskās personas, kuru ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, un nekustamo īpašumu atsavina 60 mēnešu laikā pēc tā reģistrācijas zemesgrāmatā uz nodokļa maksātāja vārda, par tā iegādes vērtību uzskata konkrētā nekustamā īpašuma:

  1. vērtību, par kādu dāvinātājs  ir  iegādājies konkrēto nekustamo īpašumu, ja tas iegādāts pēc 2000. gada 31. decembra un nodokļa maksātāja rīcībā ir dokumenti, kas pierāda nekustamā īpašuma iegādes vērtību;
  2. aktuālo kadastrālo vērtību gadā, kad nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā uz dāvinātāja vārda, ja tas iegādāts pēc 2000. gada 31. decembra un nodokļa maksātāja rīcībā nav dokumentu, kas pierāda nekustamā īpašuma iegādes vērtību;
  3. aktuālo kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma atsavināšanas gadā, kura koriģēta, kadastrālo vērtību dalot ar Centrālās statistikas pārvaldes noteikto katra gada patēriņa  cenu  indeksu  par pēdējiem  10 gadiem  pirms  nekustamā īpašuma atsavināšanas, ja nekustamo īpašumu dāvinātājs ieguvis līdz 2000. gada 31. decembrim.

Pirms nekustamā īpašuma pārdošanas nodokļa piemērošanas nosacījumi, pamatojot darījumu ar konkrētiem datiem, ir jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņai izmantojamas vairākas iespējas.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU