Vai var prasīt kompensāciju par samaksātām nodevām

J
jautā:
19. maijā, 2020
Reinis

Vai no pašvaldības var prasīt kompensāciju par daudzdzīvokļu mājas (8 dzīvokļi piederēja paju sabiedrībai) ierakstīšanu zemesgrāmatā un jaunā īpašuma izveidi? Ja var, tad uz kāda likuma pamata?

A
atbild:
26. maijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Personas darbības, kas saistītas ar nekustamā īpašuma reģistrāciju publiskajos reģistros, ir valsts nodevu objekts. Turklāt personai ir jārēķinās arī ar kancelejas nodevas samaksu. Piemēram, Zemesgrāmatu likuma 106. pants noteic, ka zemesgrāmatu lietās par rajona (pilsētu) tiesu veiktajām darbībām ņem kancelejas un valsts nodevu. Tātad šie maksājumi ir obligāti un izriet no attiecīgās institūcijas darbības, lai gan nav tiešā veidā saistīti ar attiecīgās institūcijas veiktās darbības izmaksu segšanu. Tā kā valsts nodevas mērķis ir personu darbību regulēšana, likums neparedz personas subjektīvās tiesības prasīt no valsts vai pašvaldības institūcijas jebkādu kompensāciju par samaksātajām valsts un kancelejas nodevām.