TĒMA: Mājoklis

Kādi dokumenti ir nepieciešami, lai sāktu celt māju

J
jautā:
20. aprīlī, 2020
Ilona

Kādi dokumenti nepieciešami, lai sāktu būvēt savu māju (zeme ir īpašumā)?

A
atbild:
21. aprīlī, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Par to, kā uzbūvēt ģimenes māju, LV portāls ir rakstījis divās publikācijās: “Kā uzbūvēt ģimenes māju (I)” un “Kā uzbūvēt ģimenes māju (II)”.

Vispirms ieteiktu iepazīties ar vietējās pašvaldības teritorijas attīstības plānojumu un teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem, lai pārliecinātos, ka mājas būvniecība ir atļauta.

Lai sāktu būvēt savu māju, ir jāizmanto sertificēta arhitekta pakalpojumi. Šis speciālists spēs novērtēt pašreizējo situāciju, izstāstīt par projektēšanas prasībām un aptuvenajām izmaksām.

LV portāls jau rakstīja, ka mājas projektu pasūtītājs var sākt izvēlēties, kad viņa dokumentu mapē ir iegūlusi zemesgrāmatas apliecība, zemesgabala robežu plāns un vietējā būvvaldē saņemtais plānošanas un arhitektūras uzdevums. Dažādās pašvaldībās ģimenes māju būvniecībai var būt atšķirīgas prasības, kas jāņem vērā, pasūtot projektu.

Pasūtītājam iespējams izvēlēties individuālu vai tipveida mājas projektu. Projektos ir iekļauta nama arhitektūra, būvkonstrukcijas, nepieciešamo materiālu tāmes, kā arī kanalizācijas, elektrības, apkures un vēdināšanas sistēmas.

Galvenais dokuments ir būvatļauja no vietējās būvvaldes. Lai saņemtu būvatļauju, pasūtītājam būvvaldē ir jāiesniedz šādi dokumenti:

  • būvatļaujas pieprasījums;
  • akceptēts būvprojekts;
  • zemesgabala īpašuma vai lietošanas tiesību un apbūves tiesību apliecinoši dokumenti;
  • sertificēta atbildīgā būvdarbu vadītāja un sertificēta būvuzrauga, ja tāds ir, saistību raksts;
  • līguma par autoruzraudzību kopija un autoruzraudzības žurnāls, ja paredzēta būvdarbu autoruzraudzība;
  • būvdarbu žurnāls;
  • apdrošinātāja izsniegta būvuzņēmēja vai būvētāja civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polises kopija.

Svarīgs jautājums ir komunikāciju – elektrības, ūdens un kanalizācijas – iespējamais pieslēgums, jānovērtē inženiertehnisko komunikāciju pieejamība.

LV portāla publikācijā Kā padomju laikā būvētu privātmāju nodot ekspluatācijā” skaidrots, cik ilgā laikā un kā ēku var nodot ekspluatācijā.