Vai augstskolas diplomā obligāti jāiekļauj personas kods

J
jautā:
12. aprīlī, 2020
Sanita

Vai personas koda elementu var nenorādīt augstskolas diploma pielikumā, ja personas kods ir mainīts un sākas ar 32xxxxxxx? Vēlme nenorādīt pastāv tādēļ, ka darba ņēmējs nevēlas atklāt savu vecumu, jo rēķināt visi prot un, zinot dzimšanas datumu, pie vecuma tik un tā nonāks. Tādā veidā varētu laikus izvairīties no “paredzami neredzamās” diskriminācijas.

A
atbild:
16. aprīlī, 2020

Informāciju, kas tiek iekļauta augstskolas izglītības diplomā, nosaka Ministru kabineta 2013. gada 16. aprīļa noteikumi Nr. 202 “Kārtība, kādā izsniedz valsts atzītus augstāko izglītību apliecinošus dokumentus”, kura 1. pielikuma 3. p. “Diploma 3. lapaspuse” paredz iekļaut diplomā izglītību ieguvušās personas vārdu, uzvārdu un personas kodu.

Līdz ar to šāda prasība ir obligāts priekšnosacījums, lai minētais izglītības dokuments būtu tiesisks. Identiskas prasības ir iekļautas arī citu veidu augstākās izglītības dokumentos (pārējie pielikumi).

Personas kodu veido no vienpadsmit cipariem, nodrošinot tā neatkārtošanos. Personas koda pirmie cipari ir “32”, bet pārējie cipari ir sistēmas automātiski ģenerēti nejauši cipari no “0” līdz “9”. Jaunais personas kods, kas sākas ar “32”, ir nemainīgs, izņemot gadījumu, ja persona tiek adoptēta.

Tādējādi, ja Jūs esat mainījusi personas kodu no vecā tipa personas koda (kura pirmās daļas pēdējie divi cipari atspoguļoja personas dzimšanas gadu) uz jaunā tipa personas kodu 32xxxxxxx, tad pēc jaunā tipa personas koda nav iespējams identificēt Jūsu vecumu.

Līdz ar to jautājums pēc savas būtības ir nevietā, t. i., jaunā tipa personas kods neidentificē Jūsu vecumu nekādā veidā. Tādējādi šāda (jaunā tipa) personas koda iekļaušana izglītības dokumentā nerada Jums nekādu tiesību aizskārumu personas vecuma identifikācijas jautājumā.

Jautājumus par personas koda maiņu Jūs varat uzdot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Tāpat vairāk informācijas par personas koda maiņu varat izlasīt LV portāla rakstā “No jūlija sāks piešķirt jaunos personas kodus”.