TĒMA: Veselība

Vai Latvijā var tirgot CBD eļļu un tinktūru

J
jautā:
09. aprīlī, 2020
Endija Tola Vosa

Kas ir nepieciešams, lai Latvijā varētu legāli tirgot CBD eļļu/tinktūru? Vai tā ir jāreģistrē? Vai arī pietiek ar produkta sertifikātu, lai varētu tirgot (kā citās Eiropas Savienības valstīs)? Šis produkts nepārsniedz pieļaujamo THC vielu daudzumu (< 0,02 mmol).

A
atbild:
23. aprīlī, 2020
Pārtikas un veterinārais dienests
Diāna Birkenfelde, Pārtikas uzraudzības departamenta Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja
Veselības inspekcija
Maija Rumpētere, Produktu drošuma un tirgus uzraudzības nodaļas vadītāja

Atbilstoši Jaunās pārtikas katalogā iekļautajam ierakstam no sējas kaņepes (Cannabis sativa L.) iegūtie ekstrakti un atvasinātie produkti, kas satur kanabinoīdus, arī CBD, tiek uzskatīti par jauniem pārtikas produktiem, jo nav pierādīta to izmantošanas vēsture nozīmīgā apjomā cilvēku uzturā Eiropas Savienībā (ES) pirms 1997. gada 15. maija. Šādus produktus nav atļauts laist ES tirgū kā pārtikas produktu, tā sastāvdaļu vai uztura bagātinātāju. Tas attiecas arī uz Jūsu pieminēto CBD eļļu un tinktūru.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2015/2283 (2015. gada 25. novembris) par jauniem pārtikas produktiem un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1169/2011 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 258/97 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 1852/2001 6. panta 2. punkts noteic, ka tikai atļautos un ES sarakstā iekļautos jaunos pārtikas produktus var laist ES tirgū kā tādus vai izmantot pārtikā vai uz tās saskaņā ar tajā norādītajiem izmantošanas nosacījumiem un marķēšanas prasībām.

Papildu informācija ir pieejama Pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapā šeit.

CBD

Kanabidiols, viela ar CAS Nr. 13956-29-1, kuras pieņemtais saīsinātais apzīmējums ir CBD, ir viens no kaņepes augā sastopamajiem kanabinoīdiem, tas nav minēts Vienotajā konvencijā par narkotiskajām vielām. Tāpat informējam, ka 2005. gada 8. novembra Ministru kabineta noteikumu Nr. 847 “Noteikumi par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem” (turpmāk – noteikumi Nr. 847) 2.5.10. apakšpunkts vielai CBD paredz izņēmumu no Latvijā kontrolējamo narkotisko un psihotropo vielu sarakstiem.

CBD tātad nav aizliegts, ja tā ir tīra viela, kas iegūta sintētiski vai no sējas kaņepes (Cannabis sativa subsp. sativa) kaņepju sēklām vai no kaņepju lapām, kas nav kopā ar galotnēm un nesatur aizliegtu kanabinoīdu piemaisījumu. CBD ir aizliegts, ja tas ir no kaņepju augiem iegūta ekstrakta, tinktūras vai sveķu sastāvā.

Pašlaik Latvijā normatīvajos aktos attiecībā uz precēm nav norādītas nekādas psihoaktīvās vielas tetrahidrokanabinola (THC) pieļaujamās koncentrācijas, THC klātbūtne nav atļauta. Pierādīt, ka produkti tiešām nesatur THC, var tikai ar akreditētā laboratorijā veiktas pārbaudes testēšanas pārskata dokumentu, kurā norādīti produktu nosaukumi, pēc kuriem tos var nepārprotami identificēt.

THC

Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likuma 5. pants noteic, ka ir aizliegts audzēt, ražot, izgatavot, importēt, eksportēt, izplatīt, reklamēt, transportēt, glabāt, nodot par atlīdzību vai bez tās, iegādāties un lietot, kā arī sūtīt cauri Latvijas teritorijai I sarakstā iekļautos augus, vielas un zāles. Neskatoties uz to, ka noteikumu Nr. 847 1. pielikuma 2.5.10. apakšpunkts paredz izņēmumu vielai CBD, minēto noteikumu 2. pielikuma 3.2. apakšpunkts kontrolei pakļauj kaņepju ģints augos sastopamo psihoaktīvo vielu THC un tā stereoķīmiskos variantus.  Līdz ar to aizliegta tādu preču tirdzniecība, kuru sastāvā ir iepriekš minētie – kanabiss, kanabisa sveķi, eļļa, ekstrakti un tinktūras vai THC –, bet marķējumā maldinoši uzrādīta tikai CBD klātbūtne.

Darbības ar noteikumu Nr. 847 II sarakstā iekļautajām vielām, tai skaitā THC, kas ir viens no vielas delta-9-tetrahidrokanabinols stereoķīmiskajiem variantiem, var veikt tikai tad, ja ir saņemta speciāla atļauja (licence), kurā norādīts, ka darbība ar narkotiskajām un psihotropajām vielām ir atļauta (Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likuma 7., 71., 8. un 9. pants). Citas darbības ar THC, kas neatbilst normatīvo aktu prasībām, ir nelegālas, par ko Valsts policija piemēro administratīvo vai kriminālo atbildību.

KOSMĒTIKAS LĪDZEKĻI

Attiecībā uz kosmētikas līdzekļiem ir jāievēro Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr.1223/2009 par kosmētikas līdzekļiem II pielikuma 306. punktā noteiktais aizliegums izmantot kosmētikas līdzekļu sastāvā “Dabīgās un sintētiskās narkotikas: visas vielas, kas uzskaitītas I un II tabulā 1961. gada 30. martā Ņujorkā parakstītajā Vienotajā konvencijā par narkotiskajām vielām”. CBD kā viela nav minēts Vienotajā konvencijā par narkotiskajām vielām. Līdz ar to CBD ir aizliegts, ja tas ir no kaņepju augiem iegūta ekstrakta, tinktūras vai sveķu sastāvā. CBD izmantošana kosmētikas līdzekļu sastāvā nav aizliegta, ja tas iegūts sintētiski vai no kaņepju sēklām vai lapām, kas nav kopā ar galotnēm. Kaņepju sēklu eļļa un tādas sastāvdaļas, kuras tiek iegūtas no kaņepju sēklām un lapām, kas nav kopā ar galotnēm, nav aizliegtas kosmētikas līdzekļos, jo kaņepju sēklas un lapas, kas nav kopā ar galotnēm, ir noteiktas kā izņēmums Cannabis definīcijā Vienotajā konvencijā par narkotiskajām vielām 1. panta b) punktā.

Kosmētikas līdzekļu atbildīgās personas (t. i., ražotāja vai importētāja) rīcībā jābūt kosmētikas līdzekļa lietai (skat. Regulas 1223/2009 10. pantu), kura satur dokumentāru pamatojumu par CBD iegūšanu, kas apliecina, ka nav pārkāpts Regulas 1223/2009 II pielikuma 306. punktā noteiktais aizliegums un laboratorijas testēšanas pārskatam, kas apliecina, ka sastāvā nav tetrahidrokanabinola (THC).

Ja komersants izplata Latvijā kosmētikas līdzekļus, kas likumīgi laisti tirgū citā Eiropas Savienības dalībvalstī, tad Veselības inspekcija norāda, ka izplatītājam ir jāpārliecinās, vai kosmētikas līdzekļa marķējumā ir informācija par atbildīgo personu – Eiropas Savienībā reģistrēta komersanta nosaukums un adrese (skat. Regulas 1223/2009 4. panta 1. punktu; 6. panta 2. punktu; 19. panta 1. punktu), kura rīcībā tad ir jābūt iepriekšminētajai dokumentācijai kosmētikas līdzekļa lietā.

ELEKTRONISKO SMĒĶĒŠANAS IERĪČU ŠĶIDRUMI

Prasības elektroniskās smēķēšanas ierīcēs un uzpildes tvertnēs izmantojamiem nikotīnu saturošiem vai nesaturošiem šķidrumiem (turpmāk – e-šķidrumi) nosaka Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likums. E-šķidrumi ir ķīmisko vielu maisījumi uz propilēnglikola un glicerīna bāzes, e-šķidrumiem dažādu apsvērumu dēļ netiek pievienoti eļļu saturoši maisījumi, t. i., CBD eļļa. E-šķidrumu sastāvā mēdz būt CBD kā viela. Inspekcija paskaidro, ka CBD kā viela nav tieši minēts Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā.

Inspekcijai ir zināmi gadījumi, kad CBD eļļu saturošus produktus, ko ražotāji paredzējuši iekšķīgai lietošanai un snieguši attiecīgas norādes oriģinālajā marķējumā, Latvijas komersanti negodīgi un ar aprēķinu pārmarķē kā ārīgi lietojamus produktus, laižot tirgū kā kosmētikas līdzekļus, kaut arī patērētājiem mutiskas un rakstiskas  informācijas  veidā pozicionē šos produktus lietošanai iekšķīgi. Tāda rīcība uzskatāma par maldinošu komercpraksi, un šādus gadījumus izskata Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.