TĒMA: Mājoklis

Vai divām mājām var būt atsevišķi uzkrājuma fondi

J
jautā:
03. aprīlī, 2020
Indulis

Man pieder dzīvoklis daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā, maksājam apsaimniekošanas maksu biedrībai “vienā katlā”. Biedrība izveidota, lai apsaimniekotu divas mājas (piemēram, 36 un 36 A), kas atrodas uz viena zemes gabala (viens kadastra numurs, dalītā kopīpašuma lietošanā), katrai mājai ir savs kadastra numurs, bet dzīvokļi numurēti pēc kārtas, turpinot iepriekšējās mājas numerāciju (ielas mājā – no 1. līdz 40.dzīvoklim, bet pagalma mājā – no 41. līdz 60. dzīvoklim). Vai no apsaimniekošanas viedokļa katra māja ir uzskatāma par atsevišķu īpašumu (kopīpašumu) un katrai mājai var noteikt atsevišķu apsaimniekošanas maksu (jo sniegto pakalpojumu klāsts atšķiras), kā arī vai katra māja var nolemt atsevišķi par remontu uzkrājuma fonda ikmēneša maksājuma apmēru?

A
atbild:
17. aprīlī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Risinājums šim jautājumam ir meklējams Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 1. panta 1. punktā minētajā dzīvojamās mājas definīcijā, proti, šeit noteikts, ka dzīvojamā māja ir ēka, kas nodota ekspluatācijā un saskaņā ar kadastrālās uzmērīšanas lietu ir dzīvojamā māja (arī dzīvokļu īpašumu māja), tai piederīgās ēkas (būves), zeme, uz kuras tās atrodas, ja zeme kopā ar dzīvojamo māju veido vienotu nekustamo īpašumu vai ietilpst dzīvojamo māju veidojošo dzīvokļu īpašumu sastāvā, vai ēka, kas nodota ekspluatācijā un saskaņā ar kadastrālās uzmērīšanas lietu ir dzīvojamā māja, tai piederīgās ēkas (būves) un piesaistītais zemes gabals. Tātad, ja abas būves veido vienotu nekustamo īpašumu, tad arī abu ēku pārvaldīšana jāveic vienoti abām īpašumā ietilpstošajām ēkām. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta 1. daļas noteikumiem dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašuma daļu. Tādējādi dzīvokļu īpašnieku kopība var izlemt jautājumu par atsevišķiem uzkrājumu fondiem katras būves uzturēšanai un dot pilnvarojumu rīcībai ar šiem atsevišķajiem uzkrājumu fondiem.