TĒMA: Mājoklis

Kāpēc īrniekam jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis

J
jautā:
14. martā, 2020
Suraj Bhosle

I am a student in Latvia with a tempory residence permit until my studies get over. My current apartment landlord is saying me to pay Real Estate tax for the apartment. So I would like to clarify why a tennant has to pay the real estate tax and not the owner.

Es esmu students Latvijā ar īslaicīgu uzturēšanās atļauju (līdz studiju beigām). Mans pašreizējais dzīvokļa saimnieks apgalvo, ka man jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis par dzīvokli, tāpēc es vēlētos noskaidrot, kāpēc nekustamā īpašuma nodoklis ir jāmaksā īrniekam, nevis īpašniekam.

A
atbild:
18. martā, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11. pants nosaka dzīvokļa īres maksu un obligātos maksājumus.

Dzīvojamās telpas īres maksu veido:

  • dzīvojamās mājas apsaimniekošanas izdevumu daļa, kas ir proporcionāla attiecīgās izīrētās dzīvojamās telpas platībai;
  • peļņa.

Apsaimniekošanas izdevumi sastāv no:

  • dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem izdevumiem (mājas sanitārā kopšana, tehniskā uzturēšana, pārvaldes un apkalpojošā personāla uzturēšana);
  • normatīvajos aktos noteiktā dzīvojamās mājas nolietojuma (amortizācijas) atskaitījuma ēkas atjaunošanai.
  • Ministru kabinets izdod noteikumus par metodiku, pēc kādas aprēķināmi šā panta trešajā daļā minētie apsaimniekošanas izdevumi.

Papildus īres maksai proporcionāli izīrētās dzīvojamās telpas platībai maksājami šādi obligātie maksājumi:

  • likumā noteiktais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums;
  • dzīvokļa vai dzīvojamās mājas īpašnieka (valdītāja) un zemes īpašnieka noslēgtajā zemes nomas līgumā noteiktā zemes nomas maksa, ja izīrētā dzīvojamā telpa ir mājā, kas atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes.