TĒMA: Tieslietas

Par procesuālajām darbībām jājautā kriminālprocesa virzītājam vai uzraugošajam prokuroram

J
jautā:
01. martā, 2020
Olegs

Vai persona, kura nav aizdomās turētā kriminālprocesā, bet kurai tika piemērota piespiedu atvešana saskaņā ar KPL 242. pantu un kuras atrašanās vieta nav zināma, var tikt izsludināta policijas meklēšanā? Ja jā, uz kāda tiesiska pamata? Ja ne, kā policija nodrošina šīs personas nopratināšanu, lai turpinātu krimināllietas izmeklēšanu?

A
atbild:
13. martā, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

No jautājuma nav skaidri visi faktiskie, kā arī procesuālie apstākļi, līdz ar to nav iespējams sniegt konkrētu atbildi.

Katrs kriminālprocess ir īpašs un var atšķirties no citiem it kā līdzīgiem kriminālprocesiem. Uz šādiem jautājumiem precīzu atbildi spēj sniegt tikai konkrētā kriminālprocesa virzītājs vai uzraugošais prokurors.

Vispārīgi vērtējot Kriminālprocesa likuma (KPL) tiesību normas, atbilstoši KPL 242. pantam kriminālprocesa nodrošināšanai personas tiesības var ierobežot ar šādiem procesuālajiem piespiedu līdzekļiem:

  • aizturēšanu;
  • ievietošanu ārstniecības iestādē ekspertīzes izdarīšanai;
  • piespiedu atvešanu.

Arī drošības līdzekļi, piemēram, aizliegums tuvoties noteiktai personai vai vietai, aizliegums izbraukt no valsts, mājas arests un apcietinājums, ir procesuālie piespiedu līdzekļi, taču atšķirībā no iepriekš minētajiem tos var piemērot tikai aizdomās turētajam un apsūdzētajam.