Dāvinājuma līgums un mantojums

J
jautā:
08. februārī, 2013
Jana Mauriņa

Vēlos uzdāvināt manai mammai nekustamo īpašumu, kurā viņa jau dzīvo daudzus gadus ar savu tā saukto civilvīru. Civilvīram ir trīs pilngadīgi bērni. Jautājums šāds: kāds svarīgs uzlikums man jāmin līgumā, lai pēc mammas nāves iestāšanās uz mantojuma tiesībām nevarētu pretendēt viņas civilvīrs un turpmāk jau viņa bērni? Jo pirmās pakāpes radinieki esam es un mans brālis. Paldies.

A
atbild:
13. februārī, 2013
Latvijas Notariāts
Ilona Ķibilde, zvērināta notāre

Šajā gadījumā nekas dāvinājumā nav jāmin, jo ne vīrietis, ar kuru mamma dzīvo, ne viņa bērni atbilstoši Civillikumam nav mammas mantinieki. Cita situācija izveidosies, ja mamma noslēgs laulību ar šo vīrieti. Tad gan viņš kļūs par mantinieku un, ja mamma aizies pirmā, viņam būs tiesības mantot mammas īpašumu, savukārt viņa daļu pēc viņa nāves mantos viņa bērni. Bet pret šādu situāciju dāvinājuma līgumā nevar nodrošināties.

Lai no tādas situācijas izvairītos, ar mammu varat noslēgt mantojuma līgumu, tajā paredzot, ka jebkurā gadījumā šo īpašumu pēc tam manto meita un/vai dēls. Tomēr arī tad šādam noteikumam nebūs 100% garantijas, ja mamma noslēgs laulību. Tādā  gadījumā laulātais kļūst par neatraidāmo mantinieku.