Ja kaimiņš zemē ieracis cauruli, lai ņemtu ūdeni no dīķa

J
jautā:
05. februārī, 2020
Agnis

Labdien! Manā īpašumā atrodas dīķis, kura daļa atrodas tieši pie īpašuma robežlīnijas. Kaimiņš, kura īpašumā atrodas blakus teritorija pa robežlīniju, aptuveni 20 cm dziļumā ir ieracis zemē cauruli uz manu dīķi ar nolūku, lai daļa ūdens no manā īpašumā esošā dīķa pa ierakto cauruli pārtecētu viņa īpašumā zemāk stāvošajā dīķī. Šādām darbībām es neesmu devis piekrišanu. Kā es varu risināt šo konfliktu, un vai ir paredzēta atbildība par šādu patvaļīgu rīcību?

A
atbild:
17. februārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šādu konfliktu var risināt, pirmkārt, pārrunu ceļā, aicinot kaimiņu pārtraukt nelikumīgās darbības. Tomēr, ja pārrunas nedod vēlamo rezultātu, vienīgais veids, kā atturēt kaimiņu no šādas rīcības, ir vērsties tiesā likumā noteiktajā kārtībā par sava valdījuma aizsardzību. Ja valdītājs pierāda, ka šādi traucējumi pastāv vai ir bijuši, tad var prasīt ne tikai traucējumu novēršanu, bet arī atlīdzību par zaudējumiem. Tikai jāpatur prātā, ka prasību par valdījuma traucēšanu var celt gada laikā, pēc kura notecējuma prasības tiesība beidzas ar noilgumu.

Pamats: Civillikuma 912.–926. pants