TĒMA: Tieslietas

Pieļaujamais trokšņu līmenis daudzdzīvokļu mājā

J
jautā:
02. jūlijā, 2024
Inkognito

Labdien! Līdz kuram pulksteņa laikam es varu trokšņot savā dzīvoklī daudzdzīvokļu mājā, un kas ir troksnis?

A
atbild:
08. jūlijā, 2024

Pieļaujamo trokšņu līmeni nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 16 “Trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtība”, kuru 4. pielikumā “Trokšņa robežlielumi telpās” noteikti pieļaujamo trokšņu robežlielumi telpās. Novērtējot trokšņa rādītāju telpās, ņem vērā, ka dienas ilgums ir 12 stundas, četras vakara un astoņas nakts stundas. Diena ir no plkst. 7.00 līdz 19.00, vakars – no plkst. 19.00 līdz 23.00, nakts – no plkst. 23.00 līdz 7.00. Plašāk par trokšņošanu un tās novēršanu lasiet LV portāla rakstā Troksnis traucē naktsmieru. Ko darīt?

Vērtējot jūsu tiesības trokšņot, tās vienmēr samērojamas ar citu dzīvokļu īpašnieku tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē un nebūt pakļautiem radītajiem trokšņiem. Kontekstā arī jāpiezīmē, ka īpašuma tiesības nav absolūtas, t. i., saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 14. panta trešo daļu dzīvokļa īpašumu var atsavināt Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, vienlaikus izliekot dzīvokļa īpašnieku, viņa ģimenes locekļus un citas dzīvokļa īpašumā iemitinātās personas, ja dzīvokļa īpašnieks, viņa ģimenes loceklis vai cita dzīvokļa īpašumā iemitinātā persona pārkāpj normatīvo aktu prasības, kas attiecas ar dzīvokļa īpašuma izmantošanu, tai skaitā sanitārās un ugunsdrošības normas, un tādējādi rada aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, apkārtējās vides kvalitātei.

Nr.
p.k.

Telpas lietošanas funkcija

Trokšņa robežlielumi telpās1

LAeq,T (dBA)
dienā no plkst. 7.00
 līdz 19.00
(LAeq, 07−19)

LAeq,T (dBA)
vakarā no plkst. 19.00
līdz 23.00
(LAeq, 19−23)

LAeq,T (dBA)
naktī no plkst. 23.00
līdz 7.00
(LAeq, 23−07)

1.

Izglītības un audzināšanas iestāžu mācību telpas un lasītavas, apspriežu telpas

 −

2.

Ārstniecības iestāžu kabineti

3.

Dzīvojamās telpas un guļamtelpas (tai skaitā bērnu iestādēs un sociālās aprūpes iestādēs)2

4.

Ārstniecības un rehabilitācijas stacionāru slimnieku palātas2

5.

Viesnīcu, viesu māju un moteļu numuri

6.

Skatītāju (klausītāju) zāles un sakrālās telpas

7.

Biroju un publisko pakalpojumu sniedzēju apmeklētāju pieņemšanas telpas