Vai var iznomāt lauksaimniecības zemi

J
jautā:
14. janvārī, 2020
Daiga

Man pieder nekustamais īpašums, kas sastāv no mājas un zemes (9,6 ha), daļa zemes ir lauksaimniecībā izmantojama zeme. Vēlos iznomāt šo lauksaimniecības zemi. Vai tas vispār ir iespējams, ja lauksaimniecībā izmantojamā zeme nav nekā īpaši atdalīta no pārējā īpašuma ne zemesgrāmatā (kā atsevišķs īpašums), ne arī dabā (nav sētas)? Vai pirms iznomāšanas ir jāveic zemes uzmērīšana/īpašuma atdalīšana? Vai jāveic kādi ieraksti zemesgrāmatā pirms/pēc nomas līguma noslēgšanas? Vai par noslēgto nomas līgumu kāds jāinformē (piemēram, pašvaldība)?

A
atbild:
21. janvārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Saskaņā ar Civillikuma 2112. pantu noma vai īre ir līgums, ar ko viena puse piešķir vai apsola otrai par zināmu nomas vai īres maksu kādas lietas lietošanu. Par īres un nomas līguma priekšmetu, kā to nosaka Civillikuma 2113. pants, var būt kā visas ķermeniskas lietas, ko nav aizliegts atsavināt, tā arī tiesības. Tātad normatīvais regulējums neliedz iznomāt arī lauksaimniecības zemi.

No jautājuma formulējuma izriet, ka tā daļa lauksaimniecības zemes, kuru ir paredzēts iznomāt, ir jāuzmēra pirms nomas līguma slēgšanas.

Nomas līguma reģistrēšana zemesgrāmatā ir pušu brīva izvēle, taču nomas līgums ir reģistrējams pašvaldībā.