E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26913
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Pensijas
1
8
1
8

Kāds ir koeficients pensijas aprēķinam

J
jautā:
26. jūlijā, 2022
Aivars

Labdien! Kur uzzināt jauno šīgada koeficientu, lai aprēķinātu savu pensiju?

A
atbild:
29. jūlijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja jautājums ir par koeficientu G (jeb G vērtību), ko izmanto pensijas aprēķina formulā, piešķirot pensiju, tad Ministru kabineta noteikumi Nr. 1445 “Noteikumi par pensijas aprēķināšanai piemērojamo plānoto vecuma pensijas izmaksas laika periodu” nosaka pensijas aprēķināšanai piemērojamo plānoto vecuma pensijas izmaksas laika periodu (gados) “G”, par kuru no vecuma pensijas piešķiršanas gada tiek plānota vecuma pensijas izmaksa (G vērtība).

G vērtība ir personas vecumam atbilstošs paredzamais mūža ilgums, kas pensijas piešķiršanas vai pārrēķināšanas gadā ir vienāds ar Centrālās statistikas pārvaldes statistiskajā informācijā “Paredzamais mūža ilgums 40 līdz 90 gadus veciem iedzīvotājiem” attiecīgajam vecumam atbilstošo paredzamā mūža ilguma vidējo rādītāju abiem dzimumiem kopā kalendāra gadā, kas beidzas gadu pirms tā gada, kurā personai piešķir vai pārrēķina pensiju.

Informācija par paredzamo mūža ilgumu dažādiem gadagājumiem ir Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē, sadaļā Iedzīvotāju skaits un raksturojošie rādītāji.

Likuma “Par valsts pensijām” 12. pantā noteikts, ka vecuma pensiju aprēķina pēc šādas formulas:

P = K / G;

P – gada pensija, kuras divpadsmitā daļa ir mēneša pensija;

K – apdrošinātās personas aktualizētais pensijas kapitāls;

G – laika posms (gados), par kuru no pensijas piešķiršanas gada tiek plānota vecuma pensijas izmaksa.

Katram vecumam ir paredzēts savs (atšķirīgs) plānotais pensijas izmaksas laikposms (G), ko izmanto pensijas aprēķina formulā.

Ja ir jautājumi par pensiju, kā tā tiks aprēķināta, tos jānoskaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Ja jūs interesē indeksi, kurus piemēros šogad ikgadējā pensiju indeksācijā, tad tie būs zināmi tikai augustā. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 398 “Noteikumi par valsts pensijas apmēra pārskatīšanu”, lai nodrošinātu pensiju pārskatīšanu, Centrālā statistikas pārvalde līdz kārtējā gada 10. augustam sniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ziņas par faktisko patēriņa cenu indeksu minētajā laikposmā.

Likumā “Par valsts pensijām” veiktie grozījumi, lai šogad valsts pensijas indeksētu divus mēnešus ātrāk nekā parasti, paredz, ka augustā pārskatītās valsts pensijas vai tās daļas apmēra starpību neizmaksās augustā, bet gan septembrī. Tas nozīmē, ka augustā pensijas tiks izmaksātas līdz šim saņemtajā apmērā, bet septembrī tās izmaksās jau palielinātā (indeksētā) apmērā kopā ar neizmaksāto indeksācijas palielinājumu par augustu.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 207 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU