TĒMA: Nodokļi

Pienākums veikt iemaksas atkarīgs no autoratlīdzības apmēra

J
jautā:
12. janvārī, 2020
Valdis

Tikko esmu reģistrējies kā pašnodarbinātais, pēc pāris dienām saņemšu maksājumu uz autortiesību līguma pamata par periodu, kad vēl nebiju pašnodarbinātais. Šajā maksājumā autortiesības izmaksātājs iemaksās 5% VSAOI likmi. Vai 1. ceturksnī, veicot VSAOI, man ir jāņem vērā arī šī summa un tā jāiekļauj ar nodokli apliekamajos nodokļos? Vai arī to var norakstīt?

A
atbild:
14. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem maksā 5% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) autoratlīdzības saņēmēja pensiju apdrošināšanai.

Ja autoratlīdzības saņēmējs nav darba ņēmējs, saņemot honorāru, ja tas pagājušā gada 4. ceturksnī kādā mēnesī sasniedza vai pārsniedza minimālās algas (430 eiro) apmēru, jāveic VSOAI (32,15%) vismaz no minimālās algas. Ja mēnesī saņemtā autoratlīdzība bija mazāka par 430 eiro, autoram no tās VSAOI nav jāmaksā.

Ar informāciju par nodokļu piemērošanu autoratlīdzībai varat iepazīties Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē.