E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18517
Lasīšanai: 4 minūtes

Kas ir parādnieka uzturēšanas izmaksas fiziskās personas maksātnespējas procesā

J
jautā:
12. novembrī, 2019
Valdis

Fiziskas personas maksātnespējas gadījumā likumdevējs ir pieļāvis, ka persona var paturēt vairāk par divām trešdaļām ienākumu, ja tas nepieciešams minimālo uzturēšanas izmaksu segšanai un vienlaikus tiek veikti arī saistību dzēšanas plānā noteiktie maksājumi. Vēlos izveidot tiesai un kreditoriem pieņemamu saistību plānu. Pēc kādiem kritērijiem un kādā apmērā var noteikt minimālās uzturēšanas izmaksas ģimenei ar diviem nepilngadīgiem bērniem (vecāki dzīvo kopā, bet nav oficiāli precējušies), un kas konkrēti var tikt traktēts kā nelietderīgie izdevumi?

A
atbild:
27. novembrī, 2019
Linda Ņikona
LV portāls

Fiziskās personas maksātnespējas procesu iedala divās daļās:

  • bankrota procedūrā – tās laikā tiesas iecelts maksātnespējas procesa administrators pārdod visu parādniekam piederošo mantu, iegūto summu novirzot procesa izmaksu un kreditoru prasījumu segšanai;
  • saistību dzēšanas procedūrā – tās laikā parādnieks katru mēnesi kreditoriem proporcionāli novirza saistību dzēšanas plānā paredzēto parādnieka ienākumu daļu.

Saistību dzēšanas procedūrā fiziskajai personai ir noteiktas tiesības paturēt vismaz divas trešdaļas no ienākumiem, lai segtu savas uzturēšanas izmaksas. Ar minētajām izmaksām jāsaprot minimālās izmaksas, kas nepieciešamas personas un tās apgādībā esošo personu uzturēšanai. Proti, likumdevējs ir pieļāvis, ka persona var paturēt vairāk par divām trešdaļām, ja tas nepieciešams šo minimālo uzturēšanas izmaksu segšanai un vienlaikus ir veikti Maksātnespējas likumā un saistību dzēšanas plānā noteiktie maksājumi. Ar uzturēšanas izdevumiem nav saprotami tādi nelietderīgie izdevumi kā nesamērīgi dārga dzīvokļa īre, ceļojumi, restorāna apmeklējumi u. tml.

Atbilstoši Maksātnespējas likuma 172. panta ceturtajai daļai fiziskās personas maksātnespējas procesa netiešās izmaksas ir parādnieka uzturēšanas izmaksas pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas:

  • uzturēšanas izdevumi;
  • kārtējie nodokļu un nodevu maksājumi;
  • kārtējie uzturlīdzekļu maksājumi;
  • likumiskie maksājumi un maksājumi, kas izriet no tiem līgumiem, kuri tiek turpināti vai šajā likumā noteiktajā kārtībā noslēgti pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas (piemēram, administratīvie sodi, īres maksa, maksa par komunālajiem pakalpojumiem utt.);
  • izdevumi, kas saistīti ar trešajām personām piederošās mantas uzturēšanu līdz tās nodošanai šīm personām.

Fiziskā persona var konsultēties ar maksātnespējas procesa administratoru (turpmāk tekstā – administrators) par saistību dzēšanas plānu. Vienlaikus fiziskajai personai tādā gadījumā ir pienākums segt atlīdzību administratoram par juridiskās palīdzības sniegšanu tādā apmērā, kas nepārsniedz samaksu par valstī nodrošinātās juridiskās palīdzības – juridiskās konsultācijas – sniegšanu. Visa maksātnespējas procesa laikā fiziskajai personai ir pienākums segt visus kārtējos maksājumus, arī uzturlīdzekļu un komunālos maksājumus.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 131 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU