Dzīvokļa apsaimniekošanas parāds un noilgums

J
jautā:
08. novembrī, 2019
N

Sveiki! Vai uz dzīvokļa apsaimniekošanas parādu attiecas Civillikuma 10 gadu noilgums vai Komerclikuma 3 gadu noilgums?

A
atbild:
11. novembrī, 2019
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Civillikuma 1895. pants paredz: visas saistības, kuras nav noteikti izņemtas no noilguma ietekmes un kuru izlietošanai likumā nav noteikti īsāki termiņi, izbeidzas, ja tiesīgā persona tās neizlieto desmit gadu laikā.

Savukārt Komerclikuma 406. pants nosaka: no komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā, ja likumā nav noteikts cits noilguma termiņš.

Persona, apsaimniekojot dzīvojamās mājas, veic saimniecisko darbību un ir uzskatāma par komersantu, un atbilstoši Komerclikuma 389. pantam, ja viena no darījuma pusēm ir komersants, piemērojamas Komerclikuma tiesību normas.

Tas nozīmē, ka uz apsaimniekotāju attiecas Komerclikuma 3 gadu noilguma termiņš atbilstoši Komerclikuma 406. pantam.

Noilgumu pārtrauc Civillikuma 1905. panta gadījumā – ja parādniekam ir atgādināts par parādu un/vai Civillikuma 1906. panta gadījumā, ja parādnieks kaut kādā kārtā atzīst kreditora prasību.

Vairāk par parādu noilgumu LV portāla publikācijā “Kad iestājas parādsaistību noilgums”.