E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18378
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Pārdodot lauksaimniecības zemi, uz kuras atrodas ēka, nodokļa atbrīvojumu nepiemēro

J
jautā:
18. oktobrī, 2019
Ilze

Labdien! 2018. gadā saņēmu dāvinājumu no vecvecākiem – lauku mājas ar zemi. Šogad to pārdevu. VID uzskata, ka jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis 20%. Savukārt mēs kā pārdevēji uzskatām – ja robežplānā tā ir lauksaimniecības zeme, ko pircējs pērk par valsts subsīdijām, šāds nodoklis jāmaksā nebūtu. Ēkas ir sliktā stāvoklī, un 99% īpašuma vērtības veido tieši lauksaimniecības zeme. Varu nosūtīt datus privāti. Paldies!

A
atbild:
21. oktobrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma, izņemot likumā noteiktos izņēmumus.

Ar nodokli neapliek ienākumu no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas, kurš pēc lietošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme, ja izpildīti šādi divi nosacījumi:

  1. īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu tā atsavināšanas rezultātā iegūst zemnieku saimniecības īpašnieks, persona, kura Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrēta kā komercsabiedrība, individuālais komersants vai zemnieku saimniecība vai Valsts ieņēmumu dienestā (VID) – kā saimnieciskās darbības veicējs, vai īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu tā atsavināšanas rezultātā iegūst Latvijas zemes fonds;
  2. vismaz vienā taksācijas periodā no pēdējiem trim pirmstaksācijas periodiem vairāk nekā pusi no 1. punktā minētās personas saimnieciskās darbības ieņēmumiem, bet ne mazāk kā 3000 eiro gadā, veido ieņēmumi no lauksaimnieciskās darbības vai arī šī persona saņem valsts vai Eiropas Savienības atbalsta maksājumus lauksaimniecībai un lauku attīstībai kā jaunais lauksaimnieks.

Taču – nosacījumu par lauksaimniecības zemes atsavināšanas ienākuma neaplikšanu ar nodokli nepiemēro, ja atsavina nekustamo īpašumu un šā nekustamā īpašuma objektu kopību veido lauksaimniecības zeme un ēkas vai būves.

Šādus noteikumus paredz likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.7 pants “Īpaši noteikumi ienākuma noteikšanai no lauksaimniecības uzņēmuma vai lauksaimniecības zemes atsavināšanas”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU