Septiņpadsmitgadīga pusaudža tiesības strādāt

J
jautā:
15. oktobrī, 2019
Andris

Vai septiņpadsmitgadīgs pusaudzis vakaros pēc skolas līdz plkst. 22.00 drīkst strādāt saimniecības preču veikalā, kā arī būt kasieris?

A
atbild:
24. oktobrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Lai septiņpadsmigadīgs pusaudzis būtu tiesīgs no mācībām brīvajā laikā strādāt, viņam ir jābūt ieguvušam pamatizglītību (ir pabeigta 9. klase). Darba likums noteic, ka viņu var nodarbināt 7 stundas dienā (35 stundas nedēļā).

Pusaudža nodarbinātībai ir nepieciešama arī atļauja no vecākiem. Atbilstoši Darba likuma 37. panta 4. daļai darba devējam ir pienākums pirms darba līguma noslēgšanas informēt vienu no bērna vai pusaudža vecākiem (aizbildni) par darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem attiecīgajā darbavietā.

Ja vecāki ir devuši atļauju pusaudža nodarbinātībai, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 10 “Noteikumi par darbiem, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem” no mācībām brīvajā laikā bērnu var nodarbināt šādos darbos:

  • dārzu ravēšana un laistīšana, ražas vai ziedu novākšana, ārstniecības augu vākšana;
  • augļu, dārzeņu un ogu iepakošana;
  • koku, ziedu un augu stādīšana un kopšana, stādu sagatavošana;
  • mājdzīvnieku barošana, apkopšana un ganīšana, ja darbs nenotiek vietās, kurās mākslīgi apsēklo un aplecina dzīvniekus, un ja darbs nav saistīts ar plēsīgu dzīvnieku, vaislas ērzeļu un buļļu kopšanu;
  • nemehanizēta siena sagatavošana, laukumu un skvēru sakopšana;
  • tīrās veļas šķirošana un gludināšana, mājstrādnieka darbu veikšana;
  • kantoru, viesnīcu, kafejnīcu un citu līdzīgu telpu uzkopšana;
  • transportlīdzekļu, logu un citu priekšmetu mazgāšana, ja darbs nav saistīts ar dažādu tilpņu un iekārtu attīrīšanu, kā arī cauruļu, krāšņu, gāzesvadu un ventilācijas iekārtu tīrīšanu;
  • kurjera darbu veikšana, preču piegādāšana mājās;
  • preču iesaiņošana un iepakošana, etiķešu līmēšana uz precēm un izstrādājumiem;
  • apavu tīrīšana un citu vienkāršu ielu pakalpojumu sniegšana (plakātu līmēšana, logu mazgāšana, izsūtāmā pienākumu veikšana);
  • pārtikas un nepārtikas preču pārdošana uz ielām.

Ņemot vērā iepriekš minēto, strādāt saimniecības preču veikalā par pārdevēju septiņpadsmitgadīgs pusaudzis nav tiesīgs.