Adopciju apstiprina tiesa

J
jautā:
17. septembrī, 2019
Aina Grīnberga

Labdien! Esmu sieviete gados un vēlos atteikties no adopcijas, kura notika saistībā ar īpašuma tiesībām, savstarpēji vienojoties, bez tiesas lēmuma. Vēlos atteikties, jo tēvs pateica, ka māte mani ir piestaigājusi. Esmu dzimusi ārlaulībā. Pēc manas dzimšanas tēvs ar māti noslēdza laulību, bet manā dzimšanas apliecībā tēva vārda vietā bija tukša vieta. Tāpat vēlos atteikties no mantojuma tiesībām. Vai tas ir iespējams?

A
atbild:
11. decembrī, 2019
Signe Krūzkopa
LV portāls

Procesuālā Adopcijas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 667. Šo noteikumu 17. un 18. punktā ir uzskaitīti nepieciešamie dokumenti, kādi jāpievieno adopcijas pieteikumam, kas adoptētājam (šajā gadījumā bērna mātes laulātajam), uzrādot personu apliecinošu dokumentu, jāiesniedz savas dzīvesvietas bāriņtiesā, lai uzsāktu adopcijas procesu.

Bāriņtiesa ir tā, kura lems par piemērotību adoptētāja statusam, kā arī to, vai adopcija ir bērna interesēs.

Adopciju apstiprina tiesa. Atbilstoši Civillikuma 171. pantam adopcija uzskatāma par notikušu, tiklīdz tiesa to apstiprina.

Līdz ar to – bez tiesas lēmuma un attiecīgās notikušās procedūras adopcija oficiāli nav notikusi.

Savukārt mantojuma pieņemšana nav obligāta. Neviens nevar uzlikt par pienākumu pieņemt mantojumu.