E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17575
Lasīšanai: 3 minūtes

Darbinieku tiesības uzņēmuma pārejas gadījumā

J
jautā:
18. jūlijā, 2019
Eleonora

Labdien! Mūsu uzņēmumā ir radusies šāda situācija: mēs esam vienas grupas uzņēmums, un tagad mūsu struktūrvienība (grāmatvedība) un arī citas pamazām tiek pievienotas citiem grupas uzņēmumiem (reorganizācija nav reģistrēta), jo vecais uzņēmums līdz galam netiks likvidēts. Mūsu nodaļai ir piedāvāts pāriet uz citu uzņēmumu (ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmums, arī mūsu grupas uzņēmums), slēdzot trīspusējo vienošanos starp veco uzņēmumu, kurā strādājam, starp ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmumu (uz kuru tiek piedāvāts pārcelt) un uzņēmumu, kuram tiks sniegts pakalpojums (arī grupas uzņēmums). Ja mēs piekrītam pāriet uz piedāvāto uzņēmumu, tiek slēgti pavisam jauni darba līgumi, nevis veikti grozījumi vecajos, bet tajā pašā laikā tiek pārceltas atvaļinājuma dienas un stāžs. Vai atvaļinājuma dienas un stāžu var pārcelt, nesaglabājot iepriekšējo darba līgumu un slēdzot jaunu? Vai vispār drīkst slēgt tāda tipa trīspusējo līgumu? Ja mēs nepiekrītam pārejai, vai uzņēmumam ir pienākums izmaksāt darbiniekam kompensāciju?

A
atbild:
22. jūlijā, 2019
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

No sniegtā situācijas apraksta ir grūti izprast, vai konkrētajā situācijā notiek uzņēmumam pāreja, kuras definīcija sniegta Darba likuma 117. panta pirmajā daļā, proti: “Uzņēmuma pāreja šā likuma izpratnē ir uzņēmuma vai tā patstāvīgas, identificējamas daļas (saimnieciskas vienības) nodošana citai personai uz līguma, administratīvā vai normatīvā akta, tiesas sprieduma vai kāda cita pamata, kas radies starp pusēm ārpus to līgumiskajām saistībām, kā arī komercsabiedrību apvienošana, sadalīšana vai pārveidošana.”

Ja notikusi uzņēmuma pāreja, tad saskaņā ar Darba līguma 118. panta piekto daļu uzņēmuma pāreja pati par sevi nevar būt par pamatu darba līguma uzteikumam. Trīspusēja līguma noslēgšana nav nepieciešama, jo uzņēmuma nodevēja tiesības un pienākumi, kas izriet no uzņēmuma pārejas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām, pāriet uzņēmuma ieguvējam saskaņā ar Darba likuma 118. panta pirmo daļu.

Jaunajam darba devējam pēc uzņēmuma daļas pārņemšanas ir tiesības veikt grozījumus darba līgumos, arī uzteikt darba līgumu, ja šāds uzteikums ir pamatots ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 101 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU