Atzinumu par arodslimību izsniedz arodārsts

J
jautā:
10. jūlijā, 2019
zenta

Labdien! Man ir arodslimība, es vēlos uzteikt darbu, jo veselība pasliktinās. Vai es saņemšu atlaišanas pabalstu, atlūgumam pievienojot tikai arodslimības ārsta atzinumu, vai arī ir nepieciešams vēl kāda cita ārsta slēdziens?

A
atbild:
15. jūlijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punkts vispārīgi nosaka to, ka par darbinieka spējām veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ ir jābūt ārsta apliecinājumam. Savukārt Ministru kabineta (MK) 2009. gada 10. marta noteikumi Nr. 219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” konkretizē Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punkta saturu (Augstākās tiesas 2012. gada 25. oktobra sprieduma lietas Nr. SKC-1325/2012 (C29597511) 8. punkts).

Saskaņā ar minētajiem MK noteikumiem veselības pārbaudi un atzinumu par personas veselības stāvokļa atbilstību veicamajam darbam, aizpildot abos veselības pārbaudes kartes eksemplāros II sadaļu “Atzinums par personas veselības stāvokļa atbilstību veicamajam darbam”, veic arodslimību ārsts. Citu mediķu atzinumi nav nepieciešami.

Tātad Jums nav jāraksta atlūgums. Šādā situācijā, ja ir arodārsta atzinums, uzteikumu izsaka darba devējs, pamatojumā norādot Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu.

Konkrētais uzteikuma pamatojums (DL 112. pants) uzliek par pienākumu darba devējam izmaksāt atlaišanas pabalstu atbilstoši Jūsu nostrādātajam kopējam laikam uzņēmumā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts 5–10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts 10–20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.