Uzteikums veselības stāvokļa dēļ jāizsaka darba devējam

J
jautā:
10. jūlijā, 2019
Kārlis

Savā šībrīža darbā strādāju jau gandrīz piecus gadus. Katru gadu veicu obligāto veselības pārbaudi (OVP). Pēdējā gada laikā strauji pasliktinājās veselība. Veicu ļoti daudz dažādu izmeklējumu, līdz beidzot man atklāja artrītu. Kad pienāca nākamā OVP, man pateica, ka šim darbam neesmu derīgs un vairs nevaru to darīt. Darba devējs man nevar piedāvāt citu darbu. Slimoju jau sešus mēnešus. Pagājušajā gadā – piecarpus. Drīz rakstīšu atlūgumu un iešu uz bezdarbniekiem. Rēķini tomēr kaut kā jāmaksā. Vai darba devējam ir jāizmaksā man kompensācija, ja OVP pateica, ka vairs neesmu derīgs šim darbam?

A
atbild:
15. jūlijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punkts vispārīgi nosaka to, ka jābūt ārsta apliecinājumam par darbinieka spējām veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ. Savukārt Ministru kabineta (MK) 2009. gada 10. marta noteikumi Nr. 219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” konkretizē Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punkta saturu (Augstākās tiesas 2012. gada 25. oktobra sprieduma lietas Nr. SKC-1325/2012 (C29597511) 8. punkts).

Saskaņā ar minētajiem MK noteikumiem veselības pārbaudi un atzinumu par personas veselības stāvokļa atbilstību veicamajam darbam, aizpildot abos veselības pārbaudes kartes eksemplāros II sadaļu “Atzinums par personas veselības stāvokļa atbilstību veicamajam darbam”, veic arodslimību ārsts.

Tātad Jums nav jāraksta atlūgums. Šādā situācijā, ja ir arodārsta atzinums, uzteikumu izsaka darba devējs, pamatojumā norādot Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu.

Konkrētais uzteikuma pamatojums (DL 112. pants) uzliek par pienākumu darba devējam izmaksāt atlaišanas pabalstu atbilstoši Jūsu nostrādātajam kopējam laikam uzņēmumā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts 5–10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts 10–20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja bijāt nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.