Komunikācija ar bērnu pēc laulības šķiršanas

J
jautā:
12. martā, 2019
Eriks

Pēc laulības šķiršanas bez paskaidrojumu sniegšanas šķirtā sieva un bērns kategoriski atsakās komunicēt ar šķirto vīru/tēvu – ignorē, neatbild uz zvaniem, īsziņām, e-pasta vēstulēm. Arī dzīvesvietā sastapt neizdodas. Vai tādā veidā tiek pārkāptas šķirtā vīra/tēva tiesības? Kādas ir pušu tiesības un pienākumi vienai pret otru?

A
atbild:
16. maijā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Likums paredz, ka līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Arī tad, ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās, kamēr tiesa nav lēmusi citādi. Savukārt aizgādība nozīmē vecāku pienākumu rūpēties par bērnu, nodrošinot ikdienas aprūpi un uzraudzību (nodrošina tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo), kā arī tiesības noteikt bērna dzīvesvietu (Civillikuma 177. un 178. pants). Tam vecākam, pie kura bērns nedzīvo, ir pienākums samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu, t.i., maksāt uzturlīdzekļus (Civillikuma 179. pants), kā arī tiesības uz saskarsmi ar bērnu (Civillikuma 181. pants). Strīda gadījumā šīs tiesības nosaka tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu. Abiem vecākiem ir pienākums atturēties no tādām darbībām, kas varētu negatīvi iespaidot bērna attiecības ar kādu no vecākiem.