Uzturēšanās atļaujas izsniegšanas pamatu var mainīt

J
jautā:
10. janvārī, 2024
Dmitro

Labdien! Jautājumi par uzturēšanās atļaujas izsniegšanas noteikumiem. 1. Vai ir kādas problēmas, grūtības vai papildu nianses, ko vajadzētu ņemt vērā, ja kāds vēlas mainīt iemeslu pagaidu uzturēšanās atļaujas izsniegšanai? Piemēram, iepriekšējos gados es uzturējos Latvijā darba dēļ. Ja, sākot no šī gada, es lūgtu uzturēšanās atļauju, pamatojoties uz laulību ar Latvijas Republikas pilsoni, vai būtu kādas nianses, kas man būtu jāņem vērā? 2. Esmu dzirdējis no saviem kolēģiem (kuri ir Latvijas pilsoņi kopš dzimšanas), ka laulība ar Latvijas pilsoni var būt iemesls pastāvīgās uzturēšanās atļaujas izsniegšanai, pat ja persona nav dzīvojusi piecus gadus pēc kārtas ar pagaidu uzturēšanās atļaujām valsts teritorijā. Tomēr es nevaru atrast nekādu informāciju par to, ka laulība varētu būt šā noteikuma izņēmums. Vai jūs varētu apstiprināt vai noraidīt šo apgalvojumu? 3. Mājaslapā ir norādīts, ka viena no pastāvīgās uzturēšanās atļaujas izsniegšanas prasībām ir apliecinājums valsts valodas prasmei A2 vai augstākā līmenī. Vai tas nozīmē, ka A2 līmeņa sertifikāts no valodas kursiem būtu pietiekams, vai tas konkrēti attiecas uz valsts valodas eksāmenu? 4. Vai pastāvīgās uzturēšanās atļauja tiek izsniegta pēc pieciem kalendāra gadiem vai pēc piecām termiņa uzturēšanās atļaujām? Piemēram, katru gadu es pagarinu termiņa uzturēšanās atļauju agrāk, nekā beidzas termiņš, un tāda veida piektās atļaujas termiņš beigsies aptuveni vienu mēnesi ātrāk, nekā paies pieci kalendāra gadi, vai es varēšu pieteikt pastāvīgās uzturēšanās atļauju piektās atļaujas termiņa beigās?

A
atbild:
18. janvārī, 2024
Linda Ņikona
LV portāls
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
Madara Puķe, sabiedrisko attiecību vadītāja

Kā skaidro Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe:

  • uzturēšanās atļaujas izsniegšanas pamatu var mainīt, tikai jāņem vērā, ka dokumenti jāiesniedz savlaicīgi, vismaz 45 dienas pirms iepriekšējās atļaujas derīguma termiņa beigām;
  • neatkarīgi no atļaujas izsniegšanas pamata piecu gadu uzturēšanās termiņš ir obligāts priekšnosacījums pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai;
  • lai apliecinātu valsts valodas prasmi, jākārto valsts valodas pārbaude, ko organizē Valsts izglītības satura centrs (VISC), – sīkāka informācija par valsts valodas prasmes pārbaudi atrodama VISC tīmekļvietnē;
  • pastāvīgās uzturēšanās atļauju piešķir pēc pieciem kalendāra gadiem, kuru laikā bijusi izsniegta termiņuzturēšanās atļauja. Respektīvi, piecu gadu termiņu sāk skaitīt no dienas, kad tika izsniegta pirmā termiņuzturēšanās atļauja. Ja piecu gadu termiņš nav sasniegts, tad jāpieprasa vēl viena termiņuzturēšanās atļauja, kuras laikā var kārtot ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujas pieprasīšanu saistītās procedūras – valsts valodas pārbaudi un dokumentu iesniegšanu PMLP.

Lai noskaidrotu, kādi ir uzturēšanās atļauju veidi, termiņi un tiesiskais pamats, kā arī nosacījumi, ja personai izbeidzas vai izveidojas jaunas tiesiskās attiecības, aicinām noklausīties LV portāla veidoto raidierakstu “Uzturēšanās atļaujas: kādi ir to veidi un izsniegšanas pamats”.

Vienlaikus aktuālo un papildu informāciju par uzturēšanās atļaujām var meklēt PMLP tīmekļvietnē. Ja ir kādas neskaidrības, tad aicinām telefoniski sazināties ar PMLP (kontaktinformāciju var meklēt šeit).