Labdien! Stājoties laulībā, tika noslēgts laulības līgums par visas mantas šķirtību. Civillikumā teikts, ka pārdzīvojušais laulātais manto no mirušā neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātajiem laulības laikā. Kā saprast šo likuma tekstu? Vīrs pēc manis būs mans mantinieks un otrādi? Kopīgu bērnu nav.
Civillikuma 114. panta pirmā daļa noteic, ka savas mantiskās tiesības laulātie var nodibināt, pārgrozīt un izbeigt ar laulības līgumiem kā pirms došanās laulībā, tā arī laulības laikā. Tātad laulības līgums nodibina laulāto mantiskās attiecības.
Jautājumā ir atsauce uz Civillikuma 392. pantu, kas regulē mantojuma jautājumus: “Pārdzīvojušais laulātais manto no mirušā neatkarīgi no tam, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātiem laulības laikā.”
No jautājuma izriet, ka kopīgu bērnu laulātajiem nav. Taču nav saprotams, vai laulātajiem ir bērni no citām attiecībām. Ja bērnu nav, tad viena laulātā miršanas gadījumā viņa īpašumu, tiesības un saistības manto otrs laulātais. Ja tomēr kādam no laulātajiem (vai abiem) ir bērni no citām attiecībām, tad viena laulātā miršanas gadījumā viņa īpašumu, tiesības un saistības manto gan pārdzīvojušais laulātais, gan bērni. Civillikuma 393. pants noteic, ka laulātais saņem bērna daļu, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir mazāks par četriem, bet, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir četri vai vairāk, – ceturto daļu. Piemēram, ja mirušajam laulātajam ir viens bērns, tad mantojumu saņem bērns un pārdzīvojušais laulātais vienādā daļās.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!