Vīrs laulības laikā no savas mātes mantoja dzīvokli. Māte šo dzīvokli bija nopirkusi, kad laulība ar vīra tēvu jau ilgu laiku bija šķirta. Kam pēc vīra nāves ir tiesības mantot minēto dzīvokli? Palicēji ir sieva, tēvs, nav bērnu, īsto brāļu un māsu. Tēvs sen dzīvo ārzemēs, nav Latvijas pilsonis. Pusbrāļu un pusmāsu no mātes puses nav.
Civillikums noteic, kas ir personas mantinieki un kā tiek dalīts mantojums, ja tā nomirst un nav ne testamenta, ne mantošanas līguma, vai ja tie nav spēkā.
Civillikuma 391. pants paredz, ka pēc likuma mantot tiek aicināti:
Atbilstoši Civillikuma 404. pantam izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:
Zemākas šķiras mantinieks nemanto, ja savu gribu mantot ir izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks.
Savukārt, ja kādā šķirā atkrīt pirms citiem aicinātais mantinieks, tad mantojums pāriet uz viņa līdzmantiniekiem, kuriem ir tādas pašas mantojuma tiesības (Civillikuma 406. un 834. pants).
Pārdzīvojušais laulātais manto no mirušā neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātajiem laulības laikā.
Civillikuma 397. pants nosaka: “Ja laulība šķirta vai atzīta par neesošu, tad bijušie laulātie viens no otra nemanto.”
Civillikuma 396. pants paredz: “Ja mirušam laulātam nepaliek ne lejupējo, ne adoptēto vai ja minētās personas atkrīt, pārdzīvojušais laulātais saņem pusi no mantojuma un bez tam dzīvokļa iekārtu.
Ja mirušam laulātam nepaliek ne lejupējo, ne adoptēto, ne augšupējo, ne īsto brāļu vai māsu vai to bērnu, ne pusbrāļu vai pusmāsu vai to bērnu vai ja minētās personas atkrīt, tad visu mantojumu dabū pārdzīvojušais laulātais.”
Tātad, ja vīram ir sieva un tēvs, bet nav ne bērnu, ne adoptēto, ne mātes, ne īsto brāļu vai māsu vai to bērnu, ne pusbrāļu vai pusmāsu vai to bērnu, sieva vīra nāves gadījumā saņem pusi. Otru pusi saņem vīra tēvs. Ja vīra tēvs atteiksies no mantojuma vai nomirs ātrāk nekā dēls, tad sieva mantos visu mantojumu.
Detalizēta informācija par mantošanu likumiskā ceļā pieejama LV portāla publikācijā “Kā manto likumiskā ceļā”.
Savukārt, ja radīsies jautājumi par testamentu vai mantojuma līgumu, aicinām iepazīties ar šo LV portāla publikāciju “Sagatavojot testamentu vai mantojuma līgumu, jāatceras par neatņemamās daļas tiesīgajiem”.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka visprecīzāko skaidrojumu par konkrēto situāciju jums varēs sniegt zvērināts notārs. Zvērinātu notāru kontaktinformācija pieejama šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!