E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16436
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2
2
2

Kā pārtraukt darba tiesiskās attiecības, ja darba devējs nav atrodams

J
jautā:
03. martā, 2019
Mārtiņš

Tēvam ir izveidojusies interesanta situācija – ir “pazudis” viņa darba devējs. Uzņēmumam ir nodokļu parādi, uzņēmums nav atrodams juridiskajā adresē, telefona numuri atslēgti, īpašnieks nav atrodams caur sociālajiem tīkliem. Tomēr EDS ir redzams, ka uzņēmums katru mēnesi deklarē tēvam “0” ienākumus. Papildus tam darba līgums nav noslēgts rakstiskā formā. Šāda veida darba attiecības ir jau apmēram divus gadus.

Jautājumi:

  1. Kā rīkoties, lai pārtrauktu darba tiesiskās attiecības?

  2. Ja izdodas darba tiesiskās attiecības pārtraukt, uz kādu atvaļinājuma kompensāciju var pretendēt, ņemot vērā, ka nepastāv darba līgums rakstveidā, kā arī vismaz gadu darba devējs ir deklarējis nulles ienākumus?
A
atbild:
26. martā, 2019
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 40. pantu darba līgums slēdzams rakstveidā pirms darba uzsākšanas.

Saskaņā ar Darba likuma 41. panta pirmo daļu ja, noslēdzot darba līgumu, nav ievērota tā rakstveida forma, darbiniekam ir tiesības prasīt darba līguma izteikšanu rakstveidā. Šai nolūkā darbinieks var izmantot jebkurus pierādījumus, kas attiecas uz darba tiesisko attiecību pastāvēšanu un šo attiecību saturu.

Ņemot vērā, ka darbinieks divu gadu darba attiecību laikā nav prasījis darba līguma noslēgšanu rakstveidā, kā arī faktu, ka konkrētajā gadījumā darba devējs nav sastopams, darbinieks var iesniegt iesniegumu par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu ar šo uzņēmumu Valsts ieņēmumu dienestam.

Saskaņā ar MK 2010. gada 7. septembra noteikumu Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”  8.5 punktu, saņemot personas (darba ņēmēja) iesniegumu par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu ar darba devēju, kurš šajos noteikumos noteiktajā kārtībā nav paziņojis VID par attiecīgās personas darba ņēmēja statusa zaudēšanu, piecu darbdienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas nosūta darba devējam brīdinājumu, nosakot 15 dienu laikā no brīdinājuma saņemšanas dienas iesniegt VID ziņas par darba ņēmējiem, tai skaitā par attiecīgā darba ņēmēja statusa zaudēšanu. Ja darba devējs noteiktajā termiņā neiesniedz VID ziņas par darba ņēmējiem, Valsts ieņēmumu dienests, izvērtējot darba ņēmēja sniegto un Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju, reģistrē personai (darba ņēmējam) darba ņēmēja statusa zaudēšanu (ziņu kods – 29) ar datumu, kad Valsts ieņēmumu dienestā saņemts personas iesniegums par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu ar darba devēju.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 131 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU